Niesamowite odkrycie lubelskich naukowców. Nasze oko ma żaluzje.

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Free-Photos

Niesamowite odkrycie lubelskich naukowców. Nasze oko ma "żaluzje".

2021-06-21 17:24

Naukowcy z Lublina odkryli nowy mechanizm w ludzkim oku. Chroni on nasz narząd wzroku przed nadmierną ilością światła w sposób podobny do... żaluzji. W siatkówce oka przed fotoreceptorami znajduje się warstwa żółta, która zawiera barwniki. To właśnie one pełnią rolę filtra, który zabezpiecza fotoreceptory, aby nie docierało do nich za dużo światła.

- Do czasu naszego odkrycia nie zdawaliśmy sobie sprawy, że one funkcjonują bardzo inteligentnie - mówi prof. Wiesław Gruszecki z UMCS w Lublinie, który kieruje międzynarodowym zespołem naukowców. - To są barwniki, które odczuwają i przede wszystkim mierzą intensywność światła. Jeśli jest ona zbyt wysoka, to stają się mniej przepuszczalne, ale jeśli intensywność światła jest zbyt niska, wówczas stają się przepuszczalne umożliwiając nam widzenie barwne i precyzyjne, również przy słabej intensywności światła.

Aby ten mechanizm działał sprawnie potrzebne są właśnie takie barwniki jak luteina i zeaksantyna. Występują przede wszystkim w warzywach liściastych, a także żółtych i pomarańczowych owocach.

- Te wyniki pozwolą opracować nowe podejście do terapii w chorobach plamki - mówi prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego. - Wiedza jak przebiegają mechanizmy uszkodzenia, a jednocześnie ochrony przed światłem w samej plamce pozwoli nam opracować lepsze możliwości interwencji farmakologicznej.

Badania nad "żaluzjami molekularnymi" trwały około 5 lat. Badaczom z UMCS w pracy pomagali uznani eksperci. Poza prof. Robertem Rejdakiem, także prof. Jacek Czub z Politechniki Gdańskiej.