Lublin

i

Autor: PW

Narodowy Spis Powszechny. Tak na tle kraju wypada Lubelszczyzna

2022-09-21 14:12

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowane dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, jaki został przeprowadzony w 2021 r. Jakie tendencje da się zauważyć w województwie lubelskim na przestrzeni ostatnich 10 lat?

Najnowszy Narodowy Spis Powszechny został przeprowadzony od kwietnia do końca września 2021 r. Do udziału w nim byli zobowiązani wszyscy pełnoletni Polacy. Teraz poznaliśmy ostateczne opracowanie tego badania statystycznego, porównującego dane na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Jakie wnioski dla woj. lubelskiego płyną z Narodowego Spisu Powszechnego 2021? Sprawdźcie!

Lubelskie się wyludnia

Lubelszczyzna jest jednym z trzech województw, w których odnotowano największy spadek liczby ludności w Polsce. W województwie lubelskim wyniósł on 5,7% w porównaniu z danymi z 2011 r. Gorzej jest tylko w woj. opolskim (6,1%) i świętokrzyskim (6,6%). Obecnie, według spisu, w naszym regionie mieszka ok. 2,5 mln osób.

Jak sytuacja w największych miastach naszego regionu? Jedynym miastem, które w ciągu ostatnich 10 lat może się pochwalić ponad pół tysięcznym wzrostem liczby mieszkańców, jest Kazimierz Dolny. W 2011 r. mieszkało w nim prawie 2,7 tys. mieszkańców, zaś na przestrzeni ostatniej dekady ich liczba zwiększyła się do ponad 3,2 tys.

Według spisu, Lublin zamieszkuje obecnie o ok. 15 tys. mniej mieszkańców niż w 2011 r. (wtedy było ich prawie 350 tys., a dziś – niecałe 335 tys.). Spadek zaobserwowano też w pozostałych miastach regionu. Np.: w Białej Podlaskiej przez dekadę ubyło prawie 2,6 tys. mieszkańców, w Zamościu – prawie 6 tys., a w Chełmie – ponad 6,8 tys.

Największy, czyli wynoszący powyżej 10%, spadek liczby ludności w poszczególnych gminach dotknął tzw. „ścianę wschodnią”, w tym m.in. południową część Lubelszczyzny. Najwięcej takich przypadków jest jednak w woj. podlaskim, obszarach przy granicy z Rosją czy na terenach górskich w południowej Polsce.

Starzejemy się

Dane z całego kraju wskazują, że polskie społeczeństwo się starzeje. W 2011 r. tylko w 51 gminach odnotowano odsetek osób powyżej 65. roku życia wynoszący więcej niż 20%. Gminy te znajdowały się wtedy głównie na obszarach woj. podlaskiego i lubelskiego. Obecnie takich gmin w całej Polsce jest dziesięć razy więcej (co daje już ponad 1/5 wszystkich gmin w kraju).

W naszym regionie zwiększyła się za to liczba budynków z mieszkaniami, choć i ta w skali kraju wydaje się być stosunkowo niewielka. Jak czytamy w opracowaniu danych, w woj. lubelskim jest ich o 4,8% więcej niż przed dekadą.