Inne Brzmienia

i

Autor: Ignac Tokarczyk

imprezy

Największe imprezy tego lata w Lublinie. Na co warto czekać?

2023-07-03 9:14

Mamy lipiec, a więc jeden z największych lubelskich festiwali za nami. Noc Kultury się skończyła, ale lato jeszcze młode. Przypominamy harmonogram największych imprez w Lublinie!

Za cztery największe imprezy wakacji odpowiadają Warsztaty Kultury. W tym roku odbywają się pod szyldem Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Spis treści

  1. Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6-9 lipca)
  2. Carnaval Sztukmistrzów (27-30 lipca)
  3. Re:tradycja (18-20 sierpnia)

Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6-9 lipca)

Jak brzmi wschód kultury i które brzmienia są inne? Na te pytania od 16 lat szuka odpowiedzi festiwal Inne Brzmienia (od 10 lat jest wzbogacony o pierwszy człon nazwy) i za każdym razem udziela różnych. Same osoby organizatorskie o swojej imprezie mówią, że „to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w Lublinie!”.

Line-up 2023 znajdziecie tutaj, a podsłuchać, jak w tym roku zabrzmią Inne Brzmienia, można np. tu. Ale lipcowy festiwal to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników i miłośniczek ambitnego kina (pokazy unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego), literatury (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydawane są premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów i autorek) i sztuki współczesnej (wystawy plakatów, fotografia uliczna, design).

Carnaval Sztukmistrzów (27-30 lipca)

Dwa duże festiwale w lipcu sprawiają, że będzie to naprawdę gorący miesiąc. Carnaval Sztukmistrzów to popisy gwiazd cyrku światowej sławy. Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, fire show. W trakcie imprezy odbywają się występy uznanych, światowych formacji czy zespołów prezentujących sztukę nowego cyrku. Widownia zostaje zaczarowana i wraz z artystami i artystkami odbywa niepowtarzalną podróż po świecie niecodziennych zjawisk. Sceną staje się ulica, a aktorem_rką jest zarówno artysta_tka, jak i widz_ka. To czas, gdy granice przestają istnieć, spacerowicze_czki przechadzają się po linach zawieszonych między budynkami (w ramach towarzyszącego Urban Highline), ulicami żądzą żonglerzy_rki i połykacze_ki ognia. Do 26 czerwca można zgłosić się jako wolontariusz_ka wydarzenia, wypełniając formularz zgłoszeniowy.

Re:tradycja (18-20 sierpnia)

Festiwal Re:tradycja skradł (nie tylko) lubelskie serca jeszcze pod nazwą Jarmarku Jagiellońskiego. Choć zmienił szyld, nie zmienił idei, która nadal polega na łączeniu czasów, światów i funkcji. Impreza co roku odbywa się na Starym Mieście i serwuje atrakcje związane z kulturą ludową. Są więc koncerty, potańcówki i targi sztuki, na które zjeżdżają się dziesiątki wystawców i wystawczyń z Polski i Europy. Ale Re:tradycja nie tylko bawi i zachwyca, lecz także uczy poprzez spotkania i warsztaty.

Zobacz zdjęcia: Noc Kultury 2023 w Lublinie już za nami!

Zabójstwo na Nowym Świecie. Policja zatrzymała sprawców!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE