Most na ul. Żeglarskiej w Lublinie nareszcie gotowy! Jakie zmiany nas czekają?

i

Autor: Miasto Lublin

Inwestycje

Most na ul. Żeglarskiej w Lublinie nareszcie gotowy! Jakie zmiany nas czekają?

2023-05-25 12:49

Nowa przeprawa nad rzeką Bystrzycą właśnie została otwarta. Mostem w ciągu ul. Żeglarskiej mogą od teraz już jeździć kierowcy, rowerzyści oraz poruszać się po nim piesi. Udostępnienie obiektu umożliwiła uzyskana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie, wydana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

– Zakończona inwestycja umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, jak również dopełnia funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy przy ul. Żeglarskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Lublin. Budowa dworca metropolitarnego

Jak wygląda nowy most na Żeglarskiej? 

Nowy most jest większy od dotychczas istniejącego – jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Powstał obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym.

Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej. Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz dwóch zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Generalnym wykonawcą robót była spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie. Wartość zadania wynosi ok. 37 mln zł. Inwestycja to komponent projektu unijnego pn. „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, dzięki czemu 31,5 mln zł stanowią środki europejskie.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej ma już też swojego patrona. Przeprawa będzie nosić imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła jednomyślnie na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Zmiany w MPK przy ul. Żeglarskiej – nowy rozkład i nowy przystanek

- W związku z otwarciem dla ruchu nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej od dnia 25 maja 2023 r.  (czwartek) od godzin popołudniowych, autobusy linii: 1, 15, 21, 37, 40 i N1 będą kursować do pętli Żeglarska – informuje Monika Białach, podinspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Co więcej, przy ul. Żeglarskiej, przed mostem im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, w kierunku pętli, będzie funkcjonował nowy przystanek Most im. Kaczorowskiego.

Linia 25 powróci na swoją podstawową trasę od dnia 26 maja 2023 r. (piątek).

Zobacz także: Most na Żeglarskiej w Lublinie przeszedł próby obciążeniowe

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE