Mikołajki Folkowe odbędą się w kosmosie. Scenografia jest już prawie gotowa [WIDEO]

2020-12-08 19:28
Mikołajki Folkowe odbędą się w kosmosie. Scenografia jest już prawie gotowa
Autor: OM

Artyści występujący na 30. Mikołajkach Folkowych polecą w kosmos. Trwa właśnie instalowanie scenografii, która tym razem będzie mało folkowa, ale za to bardzo kosmiczna. Studenci Wydziału Artystycznego UMCS wraz z Jarosławem Koziarą stworzyli między innymi statki kosmiczne, satelity i planety, które będą elementami całego scenicznego wystroju.

- Myślę, że przy takiej opozycji muzyki folkowej do takiej ekstrawaganckiej scenografii to się jakoś połączy - mówi Jarosław Koziara, artysta plastyk z Lublina. - Próbuję tutaj zaskoczyć innych. Bazujemy na odpadach po sprzęcie AGD. Ten materiał dałem studentom do refleksji i oni robili jakieś swoje elementy, ja dorzuciłem trochę siebie. Połączyliśmy siły i powstała taka synergia.

W Chatce Żaka powstaje kosmiczna scenografia do Mikołajków Folkowych

Dlaczego akurat kosmos? Okazuje się, że nawet NASA na to zezwoliła.

- Takim hasłem, które sobie wymyśliliśmy była kosmiczna muzyka, muzyka kosmosu, muzyka słyszalna z kosmosu - mówi Agnieszka Matecka-Skrzypek, organizatorka Mikołajków Folkowych. - Tym zainspirowaliśmy naszą graficzkę Karolinę Józwik, która poszukiwała zdjęć z kosmosu no i wysłała nam schemat plakatu.

I tu pojawił się mały problem. Okazało się, że wykorzystane zdjęcie zrobione było przez NASA.

- Napisaliśmy pismo z prośbą o zgodę na wykorzystanie i dostaliśmy ją - dodaje Matecka-Skrzypek. - Zastanawiając się z Jarkiem Koziarą nad scenografią zaproponowaliśmy, żeby nawiązywała ona w pewnym stopniu do tego plakatu. Powstała stacja kosmiczna.

30. Mikołajki folkowe odbędą się już w tym tygodniu. Wydarzenie będzie dostępne tylko online. W czwartek otworzy je Międzynarodowa Konferencja Naukowa Folk-folklor-folkloryzm.

- W piątek wieczorem o godzinie 20:00 pierwszy koncert Magia Głosów, a więc Sutari i Kosy - mówi organizatorka. - W sobotę o 19:00 Koncert na Sobotę: Orkiestra Św.Mikołaja, Cicha i Spółka, Bum Bum Orkestar. I w niedzielę o 19:00 Hańba!. Koncerty będą transmitowane za pośrednictwem platformy Vimeo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE