Mikołajki Folkowe odbędą się w kosmosie. Scenografia jest już prawie gotowa [WIDEO]

2020-12-08 19:28
Mikołajki Folkowe odbędą się w kosmosie. Scenografia jest już prawie gotowa
Autor: OM

Artyści występujący na 30. Mikołajkach Folkowych polecą w kosmos. Trwa właśnie instalowanie scenografii, która tym razem będzie mało folkowa, ale za to bardzo kosmiczna. Studenci Wydziału Artystycznego UMCS wraz z Jarosławem Koziarą stworzyli między innymi statki kosmiczne, satelity i planety, które będą elementami całego scenicznego wystroju.

- Myślę, że przy takiej opozycji muzyki folkowej do takiej ekstrawaganckiej scenografii to się jakoś połączy - mówi Jarosław Koziara, artysta plastyk z Lublina. - Próbuję tutaj zaskoczyć innych. Bazujemy na odpadach po sprzęcie AGD. Ten materiał dałem studentom do refleksji i oni robili jakieś swoje elementy, ja dorzuciłem trochę siebie. Połączyliśmy siły i powstała taka synergia.

W Chatce Żaka powstaje kosmiczna scenografia do Mikołajków Folkowych

Dlaczego akurat kosmos? Okazuje się, że nawet NASA na to zezwoliła.

- Takim hasłem, które sobie wymyśliliśmy była kosmiczna muzyka, muzyka kosmosu, muzyka słyszalna z kosmosu - mówi Agnieszka Matecka-Skrzypek, organizatorka Mikołajków Folkowych. - Tym zainspirowaliśmy naszą graficzkę Karolinę Józwik, która poszukiwała zdjęć z kosmosu no i wysłała nam schemat plakatu.

I tu pojawił się mały problem. Okazało się, że wykorzystane zdjęcie zrobione było przez NASA.

- Napisaliśmy pismo z prośbą o zgodę na wykorzystanie i dostaliśmy ją - dodaje Matecka-Skrzypek. - Zastanawiając się z Jarkiem Koziarą nad scenografią zaproponowaliśmy, żeby nawiązywała ona w pewnym stopniu do tego plakatu. Powstała stacja kosmiczna.

30. Mikołajki folkowe odbędą się już w tym tygodniu. Wydarzenie będzie dostępne tylko online. W czwartek otworzy je Międzynarodowa Konferencja Naukowa Folk-folklor-folkloryzm.

- W piątek wieczorem o godzinie 20:00 pierwszy koncert Magia Głosów, a więc Sutari i Kosy - mówi organizatorka. - W sobotę o 19:00 Koncert na Sobotę: Orkiestra Św.Mikołaja, Cicha i Spółka, Bum Bum Orkestar. I w niedzielę o 19:00 Hańba!. Koncerty będą transmitowane za pośrednictwem platformy Vimeo.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE