Flaga Polski

i

Autor: Pixabay 11.11.2023 - quiz o hymnie Polski

święto niepodległości

Dzień Flagi. Mandat za wywieszenie flagi na 3 maja? Zobacz, co zrobić, żeby nie dostać kary

2023-11-10 8:19

Flagę Polski wywieszamy podczas ważnych wydarzeń i uroczystości. Pojawiają się zarówno w dni żałoby, jak w trakcie radosnych uroczystości. Każdy z nas może powiesić "Biało-Czerwoną" np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania. Jednak nieprawidłowe zaprezentowanie flagi może grozić mandatem, a nawet karą więzienia!

Jak prezentować flagę Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejsze zasady

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Jednak nie wszystko jest dozwolone. Wszystkie najważniejsze zasady dotyczące wywieszania flagi znajdziecie w miniprzewodniku „Biało-Czerwona”, którzy został wydany przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dowiedzieliśmy się z niego, że  flaga  lub  banner  eksponowane  publicznie  muszą  być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione. Weksylia trzeba zdjąć podczas bardzo trudnych warunków pogodowych. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem wywieszona flaga nie może dotykać podłoża oraz wody, a także zabronione jest umieszczanie na niej napisów oraz rysunków. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jaka kara za znieważenie flagi?

Zgodnie z art. 49 Kodeksu wykroczeń osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny (od 20 do 5000 zł). Naruszanie przepisów może polegać np. na niezachowaniu określonych warunków wykonywania i używania symboli. Naruszenie przepisów o symbolach jest wykroczeniem, a więc jest obarczone mniejszą szkodliwością społeczną czynu niż znieważenie.

Karalność za znieważenie symboli narodowych ustanawia art. 137 Kodeksu karnego, zgodnie z którym każdy, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Takiej samej karze podlega osoba, która na terytorium RP znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.