zielony budżet

i

Autor: zdjęcie "Zielony Budżet w Lublinie"

Lublinianie po raz piąty ukwiecą miasto. Znamy projekty zielonego budżetu

2022-04-06 11:55

Zielone skwery, kwietne ławeczki czy ekologiczne bariery. Znamy zwycięzców piątej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie. W sumie mieszkańcy zrealizują 12 projektów w 10 dzielnicach miasta.

Jak mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, w tej edycji programu mieszkańcy po raz pierwszy zgłaszali konkretne formy zagospodarowania zieleni w najbliższym otoczeniu.

- Odpowiedzieli bardzo ciekawymi projektami. Dzięki temu dotychczas niewykorzystane punkty na mapie miasta, zamienią się w przyjazne, ogólnodostępne zielone przestrzenie. Powstaną tam nowe skwery, parki kieszonkowe czy miejsca odpoczynku z małą architekturą i meblami. Tym co je łączy jest zieleń - mówi prezydent.

Wśród zwycięskich projektów mamy m.in. "Ławeczkę". Pomysł dotyczy stworzenia przestrzeni integrującej okolicznych mieszkańców i osoby odwiedzające DDK „Węglin” przy ul. Judyma 2a. - W ramach inwestycji planowane jest ustawienie wygodnej ławki i otoczenie jej nasadzeniami z roślin ozdobnych - opisuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Jest też pomysł, który zrealizuje potrzeby mieszkańców, turystów i sportowców. A chodzi o nasadzenie krzaków od strony wiaduktu. - Wnioskodawca zwraca uwagę na przestrzeń pomiędzy ul. Krochmalną a Bystrzycą. Asfaltowy plac przeznaczony do uprawiania sportów miejskich. Meble miejskie i nasadzenia mogłyby zatrzymać np. rowerzystów podróżujących nad czy z Zalewu Zemborzyckiego. Wprowadzenie zieleni na ten teren pozwoli również ograniczyć hałas od strony ul. Krochmalnej - dodaje Góźdź.

Do realizacji wybrano też m.in. Zielony Azyl na ul. Szczytowej, Skwer Seniorów i osób niepełnosprawnych na osiedlu Błonie, Parki kieszonkowe Felin czy Skwer Marzeń na Kośminku. Wykaz wszystkich dostępny jest na lublin.eu

Zwycięzców wybrał panel ekspercki. W naborze do V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili 75 pomysłów na zielone „Miejsca dla Ciebie”. Specjaliści pozytywnie ocenili 36 z nich. Zrealizowanych będzie 12.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program. Przez cztery lata udało się zrealizować ponad 70 projektów. Program jest częścią budżetu obywatelskiego miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE