Lublin: Szpital wojewódzki ma dwa nowe oddziały

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay

Lublin: Szpital wojewódzki ma dwa nowe oddziały

2022-06-15 15:37

Lublin wzbogacił się o dwa nowe oddziały. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym powstał oddział medycyny paliatywnej i oddział geriatryczny. Ten pierwszy już funkcjonuje, ten drugi pierwszych pacjentów przyjmie w lipcu.

- Dotychczasowe demograficzne obliczenia wskazują na to, że starzejemy się jako społeczeństwo i potrzebujemy takich oddziałów - mówi Małgorzata Piasecka, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. - Pacjenci, którzy u nas będą hospitalizowani są to przede wszystkim osoby starsze, osoby z naszego miasta i regionu, oraz osoby które wymagają tej holistycznej opieki i poprawy stanu ich zdrowia poprzez leczenie szpitalne.

Oddział medycyny paliatywnej działa już od 1 czerwca i dysponuje 15 łóżkami. Jest dedykowany osobom zmagającym się z problemami związanymi z nieuleczalną chorobą i jej leczeniem.

Oddział geriatryczny jest jedyną tego typu placówką w Lublinie.

- Od 1 lipca oddział geriatrii otwiera przyjmowanie pacjentów do swoich struktur - dodaje wicedyrektor szpitala. - 20 pacjentów starszych i wymagających opieki jednoczasowo może być tam hospitalizowanych, w doskonałych warunkach, obsadzie personelu pielęgniarsko-lekarskiego posiadającego doświadczenie w leczeniu tego typu chorych.

Jak podkreśla dyrekcja szpitala, oba oddziały są bardzo ważne. Wsparcie znajdą tam nie tylko sami pacjenci, ale także ich rodziny.

- Pacjenci hospitalizowani w tego typu oddziałach wymagają nie tylko wycinkowego zajmowania się poszczególnymi jednostkami chorobowymi, ale przede wszystkim tak zwanego całościowego potraktowania, czyli zapewnienie zarówno pacjentowi jak i jego rodzinie pomocy psychologicznej, rehabilitacyjnej, nawet zabezpieczenie potrzeb duchowych i społecznych - dodaje Piasecka.

Oba oddziały zlokalizowane są przy ul. Biernackiego w Lublinie. Oddział medycyny paliatywnej dysponuje 15 łóżkami, natomiast oddział geriatryczny przyjmie 20 pacjentów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba w przyszłości ilość łóżek na tych oddziałach może zostać zwiększona.​