Lublin: Pieniądze z funduszu unijnego pomogą w integracji społecznej uchodźcom z Ukrainy

2022-05-09 15:04
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Ponad 6 mln zł z funduszy unijnych przeznaczył Zarząd Województwa Lubelskiego na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Będą mogli skorzystać bezpłatnie z tłumaczy, doradców, prawników, psychologów i asystentów, którzy mają pomóc im w integracji społecznej i w załatwianiu codziennych spraw.

Fundusze europejskie na wsparcie uchodźców z Ukrainy

Ponad 6 mln zł z funduszy unijnych przeznaczył Zarząd Województwa Lubelskiego na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

„Wojna za naszą wschodnią granicą wymusiła na tysiącach Ukraińców ucieczkę ze swojego kraju. Wierzę, że te dwa unijne projekty pozwolą uchodźcom odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości i ułożyć sobie tutaj życie” – zaznaczył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył blisko 6,5 mln zł z funduszy unijnych na realizację dwóch projektów dla uchodźców z Ukrainy. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie otrzymał z tej kwoty blisko 4 mln zł.

Jak wyjaśniła dyrektor ROPS w Lublinie Małgorzata Romanko, w ciągu roku z programu „Lubelskie pomaga Ukrainie” będzie mogło skorzystać co najmniej 800 obywateli Ukrainy. Chodzi o tłumaczy języka polskiego i ukraińskiego, doradztwo w zakresie załatwiania spraw życia codziennego oraz pomoc prawną i psychologiczną. Przygotowane też zostaną usługi asystenckie dla dzieci, młodzieży i osób starszych, a także podstawowe wsparcie socjalno-bytowe.

„Na przykład mamy już informacje z ośrodków ruchu drogowego o tym, że Ukraińcy chcą zdawać egzaminy zawodowe na kierowców, ale brakuje tłumaczy. W ramach projektu możemy opłacić tłumacza, który pomoże obywatelowi Ukrainy w zdaniu takiego egzaminu. Do zainteresowanych osób będziemy docierać m.in. poprzez gminy, powiaty, konsulat” – powiedziała Romanko.

Departament kultury urzędu marszałkowskiego w Lublinie otrzymał 2,5 mln zł z funduszy unijnych na naukę języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.

„Projekt zakłada organizację kursu języka polskiego jako obcego na różnych poziomach zaawansowania. Szkolenia pozwolą obywatelom Ukrainy łatwiej komunikować się z otoczeniem i zaspokajać swoje potrzeby w codziennych sytuacjach, m.in. w urzędach, sklepach, służbie zdrowia czy innych placówkach” – podkreślono w komunikacie.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 3,2 mln osób na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski, z czego ponad 1,4 mln osób przekroczyło granicę w woj. lubelskim.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE