Lublin: Czego spodziewać się w akademikach? Koronawirus sporo namieszał

2020-09-28 15:42
Dom Studencki UMCS Amor
Autor: UMCS Dom Studencki UMCS "Amor"

Zakaz zapraszania gości, organizowania imprez, obowiązek noszenia maseczek i dezynfekowania dłoni. W niektórych przypadkach także droższe opłaty. To wszystko czeka studentów, którzy w zbliżającym się roku akademickim, zamieszkają w lubelskich akademikach. Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do zakwaterowania studentów.

UMCS

Na spore zmiany muszą szykować się studenci UMCS, chcący zamieszkać w akademikach. Kwaterowanie osób już się rozpoczęło i potrwa do 6 października, w dni robocze między godz. 8:00 do 14:00. W miejscach wspólnych (m. in. na korytarzach, klatkach schodowych, kuchniach, pralniach czy w windach) obowiązywać będzie tam także nakaz używania maseczek i dezynfekcji rąk. Będzie trzeba także przestrzegać bezpiecznej odległości od innych osób (minimum 1,5 metra, choć zalecana odległość to 2 metry). Każda osoba wchodząca do akademika i wychodząca z niego będzie musiała zdezynfekować dłonie.

Studentów zmartwi z pewnością fakt, że nie będą mogli podejmować w swoich pokojach gości ani organizować imprez. Obowiązuje bowiem zakaz gromadzenia się. Co do liczby osób, które będą mieszkać w jednym pokoju, również zaszły zmiany.

– Pokoje 2-osobowe m.in. w takich akademikach jak DS „Zana”, DS „Kronos” zmieniliśmy na pokoje 1-osobowe – przyznaje Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. – Dotychczas w naszych domach studenckich oferowaliśmy 2460 miejsc. W tym roku łącznie zostanie zajętych 75% z nich. Ze względów bezpieczeństwa nie palujemy pełnego obłożenia naszych akademików.

Wiadomo już także, że w niektórych domach studenckich UMCS wzrosły opłaty za zakwaterowanie.

– Wzrosły one nieznacznie tam, gdzie wiązało się to z przekształceniami zamieszkania w dotychczasowym pokoju 2-osobowym na pokój 1-osobowy – wyjaśnia Adamska. – Takie opłaty np. w DS „Amor” czy w DS „Kronos” w stosunku miesięcznym wzrosły o 60 zł.

Szczegółowy cennik dotyczący wszystkich 9 domów studenckich UMCS można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Politechnika Lubelska

Studentów „Polibudy” z pewnością najbardziej ucieszy informacja, że uczelnia nie planuje zwiększania opłat za wynajmowanie pokojów. Jednak i w przypadku tej instytucji, wprowadzone będą duże zmiany w codziennym funkcjonowaniu domów studenckich. Mowa o zakazie odwiedzin w domach studenckich oraz zasłanianiu ust i nosa w miejscach wspólnych. Studenci muszą też przestrzegać zasady dystansu społecznego.

Również w przypadku Politechniki Lubelskiej, zmniejszyła się liczba miejsc, które mogą być zajęte w pokojach przez studentów.

– Przygotowaliśmy prawie 670 miejsc w trzech akademikach. W pokojach 3-osobowych będą kwaterowane dwie osoby – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej. – Obecnie w trzech domach studenckich mieszka 315 osób, 355 miejsc pozostaje wolnych. Trzy razy na dobę dezynfekowane są części wspólne, takie jak łazienki, kuchnie, pralnie, hall, recepcja, windy, klamki a także drzwi wejściowe.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

KUL również respektować będzie wspomniane wyżej obostrzenia, czyli zakaz gromadzenia się czy zachowanie zasad higieny. Ile miejsc przeznaczono dla studentów?

– Ponad 600 studentów zamieszka w akademikach, miejsca te zostały ograniczone ze względów bezpieczeństwa sanitarnego – mówi w rozmowie z nami Monika Stojowska, rzeczniczka KUL. – Studenci mogą się kwaterować od 30 września do 5 października. Z uwagi na obostrzenia, zamieszkają w pokojach 1- i 2-osobowych.

Jak mają się z kolei ceny za mieszkanie w pokojach w domach studenckich KUL-u?

– Obowiązują te ceny, które zostały ustalone w lipcu, są one różne w zależności od standardu akademika – wyjaśnia Stojowska. – Akademiki na Konstantynowie to 600 zł za pokój 1-osobowy, 380 zł za miejsce w pokoju 2-osobowym. W przypadku akademików przy ul. Niecałej, gdzie obowiązuje wyższy standard, pokój 1-osobowy kosztuje 660 zł, w 2-osobowym 440 zł, a w 2-osobowym z własnym prysznicem koszt na miesiąc wynosi 490 zł.

Moto Session w Lublinie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE