Zabytkowa Baszta gotycka w Lublinie

i

Autor: materiały prasowe Zabytkowa Baszta gotycka w Lublinie

Lublin: Baszta gotycka na Starym Mieście dostanie nowe życie

2021-05-20 10:05

Kojarzycie zabytkową Basztę Gotycką znajdującą się na Starym Mieście w Lublinie? Niedługo dostanie nowe życie. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty i fragmentu murów obronnych. Odnowiony obiekt ma być gotowy do końca października.

Miasto Lublin ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty wraz z fragmentem murów obronnych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego oraz przeprowadzenie badań archeologicznych i podświetlenie baszty. Wkrótce zyska ona zupełnie nowe życie.

Kluczowym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Starego Miasta i Śródmieścia. Nasze Miasto jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w realizacji działań strategicznych Miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Gotycka Baszta znajduje się na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej i wchodzi w skład fortyfikacji obronnych. W ramach prac budowlanych planowany jest remont, uzupełnienie i wymiana nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie we wnętrzu nowej posadzki, konserwacja konstrukcji dachu oraz wymiana pokrycia dachowego. Prace renowacyjno-konserwatorskie obejmą z kolei takie problemy jak zawilgocenie wewnątrz budynku oraz rozwarstwienie się murów.

Baszta otrzyma też nową iluminację świetlną w postaci pięciu lamp ledowych zamontowanych w posadzce.

Raport z anteny 19.05, godz.10