Lublin: Baszta gotycka na Starym Mieście dostanie nowe życie

2021-05-20 10:05
Zabytkowa Baszta gotycka w Lublinie
Autor: materiały prasowe Zabytkowa Baszta gotycka w Lublinie

Kojarzycie zabytkową Basztę Gotycką znajdującą się na Starym Mieście w Lublinie? Niedługo dostanie nowe życie. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty i fragmentu murów obronnych. Odnowiony obiekt ma być gotowy do końca października.

Miasto Lublin ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty wraz z fragmentem murów obronnych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego oraz przeprowadzenie badań archeologicznych i podświetlenie baszty. Wkrótce zyska ona zupełnie nowe życie.

Kluczowym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Starego Miasta i Śródmieścia. Nasze Miasto jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w realizacji działań strategicznych Miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Gotycka Baszta znajduje się na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej i wchodzi w skład fortyfikacji obronnych. W ramach prac budowlanych planowany jest remont, uzupełnienie i wymiana nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie we wnętrzu nowej posadzki, konserwacja konstrukcji dachu oraz wymiana pokrycia dachowego. Prace renowacyjno-konserwatorskie obejmą z kolei takie problemy jak zawilgocenie wewnątrz budynku oraz rozwarstwienie się murów.

Baszta otrzyma też nową iluminację świetlną w postaci pięciu lamp ledowych zamontowanych w posadzce.

Raport z anteny 19.05, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE