Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

i

Autor: Pexels Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Lubelskie: Ważne dla rodziców! Zasiłek na opiekę nad dziećmi przedłużony

2021-04-12 12:15

Do co najmniej 18 kwietnia żłobki i przedszkola są zamknięte, a dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie. W związku z obostrzeniami epidemicznymi Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Do kiedy można go pobierać? Sprawdź szczegóły.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obostrzenia covidowe, które mamy od 27 marca zostały przedłużone do końca kwietnia. Oznacza to, że żłobki i przedszkola nadal pozostają zamknięte, a dzieci w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych kontynuują naukę zdalną. W związku z tymi obostrzeniami Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu okresu wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia 2021.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa nie działa z powodu COVID-19. Ze świadczenia można korzystać również, gdy placówka jest otwarta, ale działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje opiekunom dzieci do lat 8 lub starszych, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Warto pamiętać, że zasiłek nie jest wypłacany, jeśli dzieckiem może opiekować się drugi opiekun, np. rodzic przebywający na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub bezrobotny.

Żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy przekazać odpowiednie oświadczenie rodzica pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku rodziców posiadających własną działalność gospodarczą dokument taki składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić przez PUE ZUS.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?