Lubelskie uczelnie jeszcze bardziej zacieśniają współpracę

2022-07-06 17:06
Lubelskie uczelnie jeszcze bardziej zacieśniają współpracę
Autor: OM

W ramach Związku Uczelni Lubelskich powstały właśnie cztery nowe inicjatywy. Jedną z nich jest Akademicki Budżet Partycypacyjny ZUL, który będzie działał podobnie jak Budżet Obywatelski, ale w ramach uczelni.

- W pierwszym okresie przewidujemy ok 100 tys. zł, jeśli sprawdzi się ten pomysł w kolejnych latach będziemy starali się wspólnymi siłami zwiększać pulę - mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Dajemy środki finansowe z puli wspólnej do zagospodarowania na ciekawe inicjatywy, które mogłyby realizować instytucje, jednostki organizacyjne wszystkich uczelni, wydziały, instytuty, katedry, grupy inicjatywne pracownicze bądź studenckie. Promowane będą te inicjatywy, które będą integrowały uczelnie w jeden wspólny nadrzędny cel.

Projekty, które zostaną wybrane będą zrealizowane w 2023 roku. Kolejnym wspólnym projektem lubelskich uczelni jest Wirtualna Karta Biblioteczna ZUL.

- Ten projekt ma na celu udostępnienie wszystkim chętnym wszystkich naszych zasobów uczelnianych - mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Okazuje się, że to nie jest tak, że my potrzebujemy tylko swojej sfery wiedzy. Po odpowiedniej rejestracji w macierzystej bibliotece będzie dostęp do wszystkich naszych instytucji.

Naukowcy pracujący na lubelskich uczelniach będą mogli wziąć udział w konkursie "Staż za miedzą".

- "Staż za miedzą" jest adresowany do wszystkich pracowników, którzy chcą poszerzyć swój warsztat badawczy, zapoznać nowe techniki analityczne, nową aparaturę, taką której u siebie w uczelni nie mają, a dysponuje tym sprzętem inna uczelnia - mówi prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

Związek Uczelni Lubelskich zorganizuje także konkurs "Interprojekt".

- Ten projekt ma na celu zbudowanie zespołów z minimum trzech uczelni w ramach ZUL, podzielenia się laboratoriami po to, aby móc w przyszłości startować w rożnych projektach tworząc zespoły interdyscyplinarne - mówi dr hab. Paweł Droździel, prorektor Politechniki Lubelskiej.

Związek Uczelni Lubelskich jest wspólną inicjatywą Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Realizacja przez uczelnie wspólnych projektów ma wzmacniać potencjał badawczy naszego regionu, a także zacieśniać współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, kultury i sportu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE