Lubelskie: Spektakularne wyburzanie kominów w Rejowcu Fabrycznym. Zdobyliśmy WIDEO

2022-07-18 8:15
Wyburzanie komina w Rejowcu Fabrycznym
Autor: Jacek Słotwiński Wyburzanie komina w Rejowcu Fabrycznym

Historia legła w gruzach – przyznają mieszkańcy Rejowca Fabrycznego niedaleko Chełma. Specjalistyczna firma zajęła się wyburzeniem trzech kominów miejscowej cementowni. Agonia fabryki trwa już od kilku lat, systematyczne wyburzanie rozpoczęło się jednak dopiero w ubiegłym roku.

Ostatnie lata przyniosły wygaszanie działalności cementowni w Rejowcu Fabrycznym. Załoga zakładu była systematycznie zmniejszana, a teren – zmieniał swoje przeznaczenie. Mieszkańcy Rejowca Fabrycznego nie kryją smutku wspominając, że widok charakterystycznych kominów – towarzyszący im przy wjeździe do miasta od strony Lublina – zapadnie im w pamięć do końca życia.

Zobaczcie moment wyburzania kominów rejowieckiej cementowni:

Dedykuję film wszystkim, którzy zadzwonili, napisali (27 osób), że wysadzenie będzie miało miejsce 🙂Dziękuję

Opublikowany przez Jacka Słotwińskiego Wtorek, 5 lipca 2022

Początki produkcji cementu w Rejowcu Fabrycznym (który drugi człon nazwy zawdzięcza właśnie fabryce) sięgają 1914 roku, gdy Towarzystwo Akcyjne Lubelskiej Fabryki Portland - Cement „Firlej”, bazując na miejscowych pokładach margla, rozpoczęło budowę cementowni. Inwestycję ukończono 10 lat później. Tuż po wojnie, w latach 1951-1955 nastąpiła rozbudowa cementowni, powstało pięć nowych pieców obrotowych, dzięki którym zakład produkował 700 tys. ton cementu rocznie. I to właśnie 3 kominy z tamtego okresu wyburzono ostatnio.

Strażacy pokazali, jak walczyli z ogniem w Kazimierzu Dolnym 

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – w miejsce likwidowanej cementowni, powstać ma kompleks rekreacyjny. Już teraz wyrobisko powstałe po wydobyciu marglu zalewane jest wodą. W najbliższej przyszłości powstać ma tam zbiornik wodny o powierzchni 60 hektarów. Obok stanąć ma także farma fotowoltaiczna.

Łuków. Wjechał samochodem na środek ronda
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE