Lubelscy naukowcy pracują nad innowacyjną wkładką, która wspomoże w pracy logopedów [AUDIO]

2020-07-14 7:33
Wkładka
Autor: pixabay.com/pexels

Wspomoże w pracy logopedów, a pacjentom ułatwi ćwiczenia. Zespół lubelskich naukowców pracuje nad innowacyjnym urządzeniem do terapii wymowy. System wykorzystuje najnowsze rozwiązania, które uzyskały już patent.

Chętni pacjenci mogą się już zgłaszać do tego, aby wziąć udział w testach powstającego urządzenia, które wspomoże logopedów w pracy. VSTS, czyli Virtual Speech Therapy System, to projekt lubelskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego, UMCS-u oraz prywatnych partnerów. Całość współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Pacjent będzie mógł np. grać w gry edukacyjne wykorzystując swój język - mówi Jakub Partyka, prezes firmy Industi, dostarczającej oprogramowanie, i dodaje: - Urządzenie to, w uproszczeniu, słuchawki oraz tablet, na którym wyświetlane będą różne gry i zadania, a najważniejszym jego elementem będzie doustna wkładka, która będzie analizować ruchy języka pacjenta.

Twórcom zależy na tym, aby żmudna terapia była szybsza i bardziej efektywna, a do tego prowadzona także w domu, a nie wyłącznie gabinecie logopedycznym. To pierwsze tego rodzaju urządzenie na świecie.

- Zachęcamy chętnych pacjentów i logopedów do zapisywania się na testy urządzenia. Mamy na razie wstępne prototypy, które w ciągu roku będą gotowe do pracy - dodaje Partyka.

Projekt uzyskał wsparcie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a kwota na jaką opiewa to 4 miliony złotych. Pracują nad nim naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i UMCS-u, m.in. prof. Marek Kurkowski, prof. Grzegorz Wójcik i prof. Janusz Klatka, a wspomagają ich prywatni partnerzy.

Chętni pacjenci już mogą zgłaszać się do testów, a samo urządzenie ma trafić wkrótce na rynek. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Więcej o powstającym urządzeniu w rozmowie z Jakubem Partyką. Posłuchaj:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE