Limity w restauracjach. Przedsiębiorcy jak selekcjonerzy w klubach

2021-12-15 13:32
Nowe limity w restauracjach
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Chaos w nowych przepisach pandemicznych. Te obowiązują od środy, 15 grudnia. Limity osób mamy m.in. w restauracjach i w hotelach​. Obłożenie zmniejszono tam do 30 procent.

W restauracjach, między stolikami, musi być zachowana co najmniej półtorametrowa odległość.

Limity mają nie obejmować osób zaszczepionych. Ci - według resortu zdrowia - mogliby okazywać paszport covidowy, zaświadczenie o szczepieniu, wynik testu i wyzdrowieniu.

- Jeżeli Konstytucji i przepisów innych ustaw nie łamie obecna w Polsce od wielu lat selekcja na dyskotekach, czy w klubach tanecznych to na pewno nie łamie ich też weryfikacja unijnych certyfikatów - czytamy w komunikacie ministerstwa na Facebooku.

Przedsiębiorcy nadal jednak nie wiedzą w jaki sposób dokładnie i czy w ogóle mieliby sprawdzać swoich gości.

- Lokal otwieramy za kilka dni. Na razie przyglądamy się kolegom i koleżankom restauratorom. To duży problem. Czytamy, że może to odbywać się na zasadach klubowej selekcji. To wszystko jest niejasne - mówi nam jeden z lubelskich restauratorów. - Nie wiem, czy będziemy w stanie to weryfikować. Za pomocą jakich środków - dodaje.

- Nie chcemy selekcjonować i sprawdzać naszych gości. Nie mamy do tego narzędzi i precyzyjnych podstaw prawnych - twierdzi menadżer lokalu z Puław.

Przepisy rzeczywiście nie są jasne. Jak czytamy w rozporządzeniu - to osoba chcąca skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu powinna podjąć decyzję o szczepieniu przeciw COVID-19, gdy limit będzie przekroczony.

Tymczasem, jak sugeruje administracja rządowa - narzędziem służącym przedsiębiorcom w weryfikacji zaszczepienia, wyzdrowienia, czy negatywnego wyniku testu jest darmowy Skaner Certyfikatów COVID do pobrania na telefon. Pobrało go już ponad 825 tys. osób - czytamy w mediach społecznościowych resortu zdrowia.

Rozporządzenie w sprawie obostrzeń zakłada też przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Na razie ministerstwo nie podało konkretów w sprawie zabawy sylwestrowej. Według wcześniejszych zapowiedzi, kluby czy dyskoteki miały działać w reżimie sanitarnym. Informacje te mają być jeszcze doprecyzowane.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE