Lekarze ostrzegają. Czarny wózek to zły wybór na upały!

2022-06-29 14:34
Czarny wózek na upały to nie jest dobry wybór
Autor: Canva

Są eleganckie, modne i praktyczne w użytkowaniu. Wózki dziecięce w kolorze czarnym można bardzo często zobaczyć na ulicach. Niestety przy obecnych tropikalnych upałach wózek w takim kolorze może stać się śmiertelną pułapką dla niemowląt. Lekarze apelują do rodziców, by zachowali ostrożność podczas spacerów.

Czarny wózek nie jest dobrym wyborem na upały

Wózek w czarnym kolorze to w upały termos dla dziecka – alarmują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i apelują do rodziców o przykrywanie ciemnych budek jasnymi nakryciami.

W chłodne dni kolor nie ma większego znaczenia, ale latem czarny wózek staje się niebezpieczny i – podobnie jak czarna odzież – przyciąga promienie słoneczne – przypomina PPOZ.

"Temperatura w środku jest wyższa co najmniej o kilka stopni. Znajdujący się w środku mały człowiek narażony jest na szybkie przegrzanie i odwodnienie. Co najgorsze – może nie zdążyć zaprotestować. W każdej chwili może zasłabnąć, a matka – przekonana, że jej maluszek śpi, nie zareaguje w porę. Może dojść do tragedii. Dlatego apeluję, aby latem zaprzyjaźnić się z jasnymi kolorami: białym, beżem, pastelowymi szarościami, różami, które odbijają słońce. Jeśli mamy czarny wózek, osłaniajmy budkę jasnym nakryciem (nie wlot do wózka). Nie wystawiajmy go na pełen żar" – mówi prezes PPOZ Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ ostrzegają także przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach. Gdy słupki rtęci wskazują 30 stopni Celsjusza, w nagrzanym samochodzie w błyskawicznym tempie temperatura wzrasta do 60 stopni.

"Zwracajmy również uwagę na dzieci bawiące się na podwórkach. Przebywanie w słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Na spacer z maluchami powinno się wychodzić do godziny 11.00 lub po godzinie 15.00. Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. A i osoby starsze nie najlepiej znoszą upały. Dlatego, jeśli nie muszą wychodzić, powinny zostać w domach, szczególnie w środku dnia. Uważajmy na siebie wzajemnie, gdy z nieba leje się żar. Słońce to dobrodziejstwo, ale trzeba umieć z niego korzystać" – podkreśla Janicka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE