Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda mogą zostać Honorowymi Obywatelami Lublina

i

Autor: Miasto Lublin Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda mogą zostać Honorowymi Obywatelami Lublina

WIADOMOŚCI

Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda mogą zostać Honorowymi Obywatelami Lublina. Zdecyduje o tym rada miasta

2023-05-09 15:45

Krzysztof Cugowski oraz Władysław Żmuda wkrótce mogą dołączyć do grona Honorowych Obywateli Lublina. O tym, czy tak się stanie, zdecydują radni podczas najbliższej sesji rady miasta.

Spis treści

  1. Kim jest Krzysztof Cugowski?
  2. Kim jest Władysław Żmuda?
  3. Kto znajduje się w gronie Honorowych Obywateli Miasta Lublin?
  4. Zobacz także: Spotkali się przy grillu z Dominikiem Strzelcem w Lublinie [ZDJĘCIA]

Aby otrzymać Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin, kandydaci do tego tytułu muszą zostać pozytywnie zaopiniowani przez Konwent Honorowych Wyróżnień. Gdy tak się stanie, stosowne uchwały są przekazywane pod głosowanie na sesji Rady Miasta Lublin. Finalnie to właśnie radni decydują, kto dołączy do tego prestiżowego grona. Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina poinformowała we wtorek, że podczas najbliższego posiedzenia RM radni pochylą się nad uchwałą dotyczącą wpisania na listę Honorowych Obywateli Lublina dwóch kolejnych zasłużonych lublinian: Krzysztofa Cugowskiego i Władysława Żmudy.

Kim jest Krzysztof Cugowski?

Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów rockowych. Urodził się w Lublinie w 1950 r. i mieszka tu także dziś. W latach 1983-2014 r. był wokalistą Budki Suflera, z którą koncertował zarówno na polskich, jak i światowych scenach. W jego muzycznym dorobku znalazło się 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek, w tym płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i wciąż dzierży niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Cugowski ma już na swoim koncie m.in. takie odznaczenia, jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina.

Witalij Kliczko Honorowym Obywatelem Warszawy. Brat odbiera wyróżnienie. "Warszawa nas rozumie, bo już to przeżyła".

Kim jest Władysław Żmuda?

Władysław Żmuda urodził się w 1954 r. w Lublinie i aktualnie jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem. W latach 1973-1986 grał w kadrze narodowej, w której rozegrał 91 meczów. Jako jedyny polski piłkarz brał udział w aż czterech Mundialach (1974, 1978, 1982 i 1986 r.), z których przywiózł dwa brązowe medale. Z kolei z Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976 r.) przywiózł srebro. Po zakończeniu zawodniczej kariery (1987 r.) został trenerem piłkarskim. W 2019 r. Żmuda trafił do „jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej” na pozycji środkowego obrońcy. Ma już na swoim koncie także takie odznaczenia, jak: Srebrny i Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Kto znajduje się w gronie Honorowych Obywateli Miasta Lublin?

Aktualnie Lublin ma 20 Honorowych Obywateli. Oto osoby, które znalazły się w tym zaszczytnym gronie:

  1. prof. Wiesław Chrzanowski,
  2. prof. Andrzej Nikodemowicz,
  3. dr Wanda Półtawska,
  4. Julia Hartwig,
  5. Rita Gombrowicz,
  6. prof. Rocco Buttiglione,
  7. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,
  8. prof. Norman Davies,
  9. ks. arcybiskup Bolesław Pylak,
  10. św. Jan Paweł II,
  11. prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski,
  12. o. Hubert Czuma,
  13. ks. Infułat Grzegorz Pawłowski,
  14. prof. Giuseppe Guarnaccia,
  15. ojciec Ludwik Wiśniewski,
  16. ks. prof. Andrzej Szostek,
  17. Tomasz Wójtowicz,
  18. Juliusz Machulski,
  19. Irena Hochman,
  20. Tadeusz Mysłowski.

O tym, czy do powyższej listy dołączą Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda zdecydują radni Rady Miasta Lublin podczas sesji zaplanowanej na 25 maja.

Zobacz także: Spotkali się przy grillu z Dominikiem Strzelcem w Lublinie [ZDJĘCIA]