Kontrowersje wokół łuku triumfalnego w Tomaszowie Lubelskim. Jest petycja o zaniechanie budowy

2021-04-01 9:53
Łuk Triumfalny w Tomaszowie Lubelskim
Autor: http://lo-tomaszow.pl/ Łuk Triumfalny w Tomaszowie Lubelskim

Łuk triumfalny to pomysł na upamiętnienie 100-lecia Bitwy Warszawskiej i setnej rocznicy wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi Tomaszowskiej. Budowla miałaby stanąć na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim. Nie każdemu jednak podoba się wizja powstania łuku. Petycję dotyczącą zaniechania realizacji tego przedsięwzięcia podpisało ponad 1500 osób.

"Jako mieszkańcy miasta Tomaszowa Lubelskiego, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego, jego aktualni uczniowie, ich rodzice, dziadkowie oraz wszyscy ci, dla których ważna jest dobra architektura jako część kulturowego dziedzictwa, chcieliśmy stanowczo zaprotestować przeciwko inicjatywie budowy pomnika w postaci łuku triumfalnego, który miałby stanąć przed budynkiem szkoły i upamiętniać pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Tomaszowskiej" – tak zaczyna się petycja dotycząca zaniechania realizacji budowy łuku triumfalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Autorzy petycji podkreślają, że nie są przeciwko kultywowaniu dziedzictwa patriotycznego, ale uważają, że wydarzenia – Bitwa Warszawska i wizyta Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej – są wystarczająco godnie upamiętnione. "W Tomaszowie Lubelskim znajduje się już ulica Józefa Piłsudskiego, szkoła jego imienia (Szkoła Podstawowa nr 2), pomnik Piłsudskiego przy szkole na ul. Żołnierzy I Września oraz dwa upamiętnienia (rzeźba i pomnik) pobytu Piłsudskiego na Ziemi Tomaszowskiej, które notabene znajdują się w kompleksie leśnym około 100 metrów od terenu liceum" – punktują w petycji.

W treści petycji czytamy również, że niechęć do tej inwestycji nie ma podłoża politycznego, chodzi przede wszystkim o względy natury estetycznej. "Niepowetowaną szkodą byłoby oszpecenie go sześciometrowym betonowym łukiem, który zasłaniałby elewację szkoły. Na tymże łuku ma widnieć napis 'Cud nad Wisłą', a poza tym piechur, ułan, ks. Skorupka, Matka Boska Łaskawa, orzeł legionowy i płaskorzeźba z marszałkiem Piłsudskim. Uważamy, że idea budowy tego typu pomnika nie jest działaniem na rzecz kultywowania polskiej historii i dziedzictwa narodowego, a wręcz przeciwnie, może być odebrana jako brak szacunku dla tych wartości. Kompleks szkoły jest naszym wspólnym dobrem i powinniśmy je wspólnie chronić".

Całość petycji znajduje się pod tym linkiem. W kilka dni podpisało ją już 1536 osób.

Raport z anteny 31.03, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE