Kolczak zbrojny

i

Autor: Canva/ Wiki commons

Jadowity polski pająk. Gdzie występuje kolczak zbrojny? Czym grozi jego ukąszenie?

2022-08-24 15:08

Na szczęście jadowitych pająków w Polsce nie ma wiele. Warto jednak wiedzieć, które pająki mogą nas ugryźć. Najniebezpieczniejszy polski pająk to kolczak zbrojny. Jak wygląda? Gdzie można go spotkać i czym grozi jego ugryzienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Jadowity pająk - kolczak zbrojny

Wkrótce pożegnamy lato, jesień zbliża się wielkim krokami, a to oznacza, że wiele pająków będzie szukało miejsca na przezimowanie. Wiele z nich zapewne poszuka schronienia w naszych mieszkaniach. Pająki to bardzo pożyteczne stworzenia i chociaż wiele osób ich widok przyprawia o dreszcze, to nie należy ich zabijać. W Polsce nie ma wielu jadowitych pająków, a te które występują tu naturalnie nie są bardzo groźne dla człowieka. Co więcej jadowitych pająków raczej nie spotkamy w domu, spotkać je za to możemy podczas spacerów. Żaden z naturalnie występujących w Polsce pająków nie zrobi nam większej krzywdy, chociaż może boleśnie ugryźć.

Kolczaka zbrojnego lepiej unikać, bo to właśnie jego jad wywołuje u człowieka najbardziej dotkliwe objawy. Jad kolczaka zawierają bowiem hemolizyny, które wywołują oprócz piekącego bólu silną reakcję alergiczną i stan zapalny. Jego ukąszenie często wywołuje objawy podobne do zatrucia. Najczęściej po ukąszeniu osoby skarżą się na piekący ból w miejscu ukąszenia, osłabienie i dreszcze. Takie objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Kolczak zbrojny to pajęczak, który zamieszkuje ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą. I to właśnie na łąkach najczęściej możemy go spotkać. Pająki te lubią też wygrzewać się na nasypach kolejowych i skrajach dróg.

Jak wygląda kolczak zbrojny?

Wygląd tego pająka może przerazić ma on, bowiem wyjątkowo duże szczękoczułki. Pająki te są średniej wielkości osiągają w zależności od płci (samice są większe) od 7,5 do 15 mm. Ubarwienie tych pająków jest zazwyczaj żółtawe lub zielonkawożółte. Przy szczękoczułkach jest ciemniejsze wpadające w kolor ciemnoczerwony.

  • Co zrobić, jak ugryzie nas pająk?

Jeżeli ukąszenie pająka wywołuje u nas silną reakcję alergiczną należy jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Takiej osobie powinna zostać podana surowica przeciwjadowa. Jeżeli dotarcie do lekarza zajmie nam więcej czasu, a reakcja organizmu na jad jest silna, należy osobie ugryzionej założyć opaskę uciskową powyżej ukąszenia. Warto też złapać pająka, który nas ugryzł lub zrobić mu zdjęcie. Chociaż rodzime gatunki pająków nie są dla człowieka groźne to zdarza się, że ukąsić nas mogą pająki z innych krajów, które przybyły „na gapę” np. w transporcie owoców. Dla lekarzy wiedza o tym, co nas ugryzło może być niezbędna, aby podać odpowiednią surowicę.