Inteligentny Park Ludowy. Kamery pokażą, ile osób korzysta z odnowionego parku

2021-04-16 11:32
Park Ludowy w Lublinie
Autor: JD Park Ludowy w Lublinie

Przy głównych ciągach komunikacyjnych Parku Ludowego w Lublinie zainstalowanych zostało 15 kamer, które włączone zostało do Systemu Smart Park. Dzięki temu możemy na bieżąco analizować, ile osób odwiedziło Park Ludowy. Statystyki dostępne są na stronie internetowej.

Dane z systemu potwierdzają, że miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co obserwowaliśmy już od momentu otwarcia parku po rewitalizacji. Odnowiony park stał się ulubionym miejscem spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. W tym miesiącu w Parku Ludowym zostało odnotowanych już ponad 48 tysięcy odwiedzin – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

15 kamer dostarcza informacji do Systemu Smart Park, który zbiera je i przetwarza. Obraz z kamer trafia do monitoringu w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, a dane z analizy ruchu (liczba wejść i wyjść poszczególnymi wejściami) publikowane są na stronie internetowej. Tam też znajdują się poklatkowe zdjęcia z kamer.

W przyszłości taką telemetrią mogą zostać objęte również inne miejsca użyteczności publicznej, a dane będą dostępne w budowanym miejskim systemie otwartych danych. Posłużą do analizy potoków, umożliwią automatyzację oświetlenia parku oraz pozwolą na tworzenie nowych aplikacji oraz funkcjonalności. System może w przyszłości wykrywać również inne obiekty np. małe zwierzęta – mówi Grzegorz Hunicz, Dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin.

Średnia liczba odwiedzić w Parku Ludowym wynosi 1761 osób. W weekendy jest ona znacznie większa. Najwięcej odwiedzających w sobotę i niedzielę jest między godziną 13 a 15, w dni robocze szczyt przypada ok. Godz. 17. Największą popularnością cieszy się wejście nr 4 od ul. Piłsudskiego.

W Internecie pod tym linkiem dostępny jest również obraz live z kamery przy fontannie w Parku Ludowym. Na żywo można też podejrzeć inne miejsca w Lublinie: Bramę Krakowską (z balkonu Ratusza i z ul. Królewskiej), ul. Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, Zalew Zemborzycki i Arenę Lublin.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE