III Marsz Równości w Lublinie bez zakazu [TRASA, HASŁO, DATA]

2021-10-04 13:51
III Marsz Równości w Lublinie bez zakazu [Trasa, hasło, data]
Autor: zdj. Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie/Facebook

III Marsz Równości w Lublinie na razie ze zgodą miasta, ale bez patronatu prezydenta. Organizatorzy zgłosili już wydarzenie do lubelskiego ratusza.

- Prezydent zapowiedział, że prawdopodobnie nie będzie blokady marszu, nie jesteśmy jednak pewni, czy obejmie marsz patronatem, stąd na razie nie składamy wniosku - mówi nam Alicja Sienkiewicz, jedna z organizatorek wydarzenia, prezeska Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

Wstępne analizy trasy pokazują, że marsz jest bezpieczny. - Otrzymaliśmy wniosek. Wydział bezpieczeństwa po jego analizach, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa uczestników marszu i mieszkańców miasta, stwierdza że na ten moment nie ma przesłanek o wydaniu decyzji zakazującej zgromadzenia - tłumaczy nam Justyna Góźdź z kancelarii prezydenta miasta Lublina.

Wydarzenie zostało też już zgłoszone do lubelskiej policji i - ze względu na trwającą pandemię - do sanepidu.

III Marsz Równości w Lublinie odbędzie się 23 października, w sobotę. Początek zaplanowana na godzinę 13.00 na Placu Teatralnym. Uczestnicy przejdą m.in. przez Al. Racławickie, ul. Lipową, Głęboką czy Sowińskiego. - Kończymy pod Galerią Labirynt - dodaje Alicja Sienkiewicz.

Hasłem tegorocznego wydarzenie jest "Przerażająco queerowo - idziemy dla tych, którzy się boją". - Osoby ze społeczności LGBTQ+ w naszym kraju mają czego się bać. Mamy też nawiązania do Halloween, ale przypadkowe, bo data marszu wpisuje się w ten czas - mówi Sienkiewicz.

Cały czas można zostać wolontariuszem wydarzenia. Szczegóły na stronie i w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

Do tej pory w Lublinie odbyły się dwa Marsze Równości. W 2018 i w 2019 roku. Za każdym razem nie zgadzał się na nie prezydent miasta, Krzysztof Żuk. Zakazy były uchylane na drodze sądowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE