Gdzie w Sylwestra i Nowy Rok do lekarza, dentysty i apteki? Adresy, numery i zasady pomocy

i

Autor: Mateusz Kasiak

Gdzie w Sylwestra i Nowy Rok do lekarza, dentysty i apteki? Adresy, numery i zasady pomocy

2022-12-29 20:24

Najbardziej imprezowa noc w roku sprzyja wielu urazom i wypadkom. To trudny czas dla lekarzy, zwłaszcza, że wiele osób spędza go poza domem i w podróży. Przypominamy, gdzie można znaleźć pomoc medyczną.

Zarówno 31 grudnia, jak i 1 stycznia z pomocy skorzystamy 24 godz. na dobę na zasadach świątecznej opieki medycznej.

W nagłych przypadkach – a mowa m.in. o bólu brzucha, bólu głowy, które nie ustają mimo przyjęcia leków, nagłym zachorowaniu lub pogorszeniu się objawów choroby, zwłaszcza u dzieci i osób starszych – najprościej udać się do punktu nocnej opieki zdrowotnej. Uzyskamy tam podstawowe świadczenia medyczne. Skorzystamy więc z pomocy pediatrów, stomatologów czy internistów.

– Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina nam Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Bezpłatna świąteczna teleporada

Zamiast wizyty u lekarza pacjent może skorzystać z darmowej konsultacji telefonicznej na teleplatformie pierwszego kontaktu (TPK). Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod darmowym numerem 800 137 200 w nocy w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

– Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Co ciekawe, TPK obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim – wyjaśnia Musiatowicz.

Szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe. Specjaliście przypominają, że do szpitali powinni zgłaszać się pacjenci w stanach ciężkich. – Mówimy m.in. o wypadkach, urazach, zatruciach, których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia – wylicza Musiatowicz.

W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

W sytuacjach bezpośredniego i nagłego zagrożenia życia lub zdrowia najlepiej zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać pogotowie ratunkowe.

Całodobowa, bezpłatna infolinia NFZ

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Sylwestra i Nowego Roku – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ.

Porady będą udzielane pod darmowym numerem 800 190 590. – Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka – zapewnia Musiatowicz.