Gdy zadzwoni do Ciebie rachmistrz, to na te pytania uważaj. To może być oszust

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Free-Photos

Gdy zadzwoni do Ciebie rachmistrz, to na te pytania uważaj. To może być oszust

2021-04-29 10:19

Lubelska policja ostrzega przed fałszywymi rachmistrzami. Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jeżeli do końca kwietnia nie spiszemy się przez internet, to z powodu trwającej pandemii rachmistrzowie będą głównie kontaktowali się z nami telefonicznie. Mogą chcieć to wykorzystać oszuści.

Mogą próbować wyłudzić od nas dane wrażliwe - mówi kom. Andrzej Fijołek z lubelskiej policji - Mogą wypytywać o to gdzie trzymamy pieniądze, ile tej gotówki mamy, czy mamy pieniądze w banku, czy też u siebie w domu. Mogą także pytać o numery rachunków, kart kredytowych, numery CVV, także loginy, czy hasła do logowania się do konta. Pamiętajmy, że prawdziwy rachmistrz o takie dane nigdy nas nie zapyta.

Pamiętajmy też, że możemy zweryfikować naszego rozmówcę dzwoniąc na infolinię GUS lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Rachmistrz, który do nas dzwoni jest zobowiązany przedstawić się i podać numer identyfikatora. Ponadto będzie znał nasze imię i nazwisko. Aby nie zostać oszukanym warto też zapoznać się z pytaniami spisu, wtedy będziemy wiedzieli, czy ktoś nie próbuje wyłudzić od nas danych.

Raport z Anteny 29.04