UWAGA: Oszuści wyłudzają dane wysyłają fałszywe e-recepty i informacje o kwarantannie!

2021-09-27 14:18
Fałszywe sms-y
Autor: Policja Lubelska Fałszywe sms-y

Policja lubelska ostrzega przed nowym sposobem działania oszustów wykradających dane i instalujących złośliwe oprogramowanie na telefonach! Jeśli dostałeś SMS-a o nałożeniu kwarantanny, który zawierającego link odsyłający do rzekomo szczegółowych informacji na ten temat. Nie klikaj w niego!

Na stronie Policji Lubelskiej znajduje się ważny komunikat dotyczący nowej metody wyłudzania danych osobowych i włamów na komórki użytkowników, którzy nabrali się na fałszywe SMS-y. Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują ostatnio wiadomości SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści SMS-a podany jest link/adres do strony. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Policja ostrzega by zachować ostrożność przy klikaniu na tego typu linki, ponieważ, to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych. Obecnie kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje SMS o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Aplikacja jest dostępna w Appstore i Google Play”. Fałszywe wiadomości tekstowe zawierają link, którego kliknięcie prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji „Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy. Podobne fałszywe SMS-y mogą dotyczyć też: wystawienia e-recepty, odnalezienia portfela lub konieczności dokonania dopłaty za przesyłkę. Otrzymując SMS-y, które zawierają link, należy zachować ostrożność i otwierać tylko takie, co do legalności i pochodzenia których mamy pewność.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 27.09
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE