Czy 11 listopada można jeść mięso?

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne Czy 11 listopada można jeść mięso?

Czy w piątek 11 listopada można jeść mięso? Znamy decyzję metropolity lubelskiego

2022-11-10 15:21

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku uroczystość ta wypada w piątek. Czy 11 listopada można zatem jeść posiłki mięsne? Wiemy, jak zdecydował metropolita lubelski!

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w kościele katolickim, piątek jest dniem, w którym wierni powstrzymują się od spożywania pokarmów mięsnych. Wyjątek od tej reguły mogą stanowić piątki, w które przypadają np. dni świąteczne, pod warunkiem, że wierni otrzymają stosowną dyspensę od uprawnionego do jej wydania przedstawiciela kościoła, jak np. papieża czy arcybiskupa. W tym roku obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości wypada właśnie w piątek. Czy tego dnia będzie można więc jeść mięso? Decyzje o udzieleniu dyspensy w tej sprawie są podejmowane w poszczególnych diecezjach.

Czy na terenie archidiecezji lubelskiej można jeść mięso w piątek 11 listopada?

Poznaliśmy już stanowisko arcybiskupa metropolity lubelskiego Stanisława Budzika dotyczące spożywania posiłków mięsnych przez wiernych archidiecezji lubelskiej w piątek 11 listopada:

„Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik (zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego) udzielił dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada 2022 r. (piątek, Narodowe Święto Niepodległości) wszystkim wiernym Archidiecezji Lubelskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Archidiecezji” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji lubelskiej.

Wraz z udzieleniem dyspensy metropolita lubelski zachęca jednak do innych form pokuty w tym dniu, a szczególnie do okazywania uczynków miłosierdzia i pobożności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE