Czy lubelskie uczelnie wrócą od poniedziałku do normalnej pracy? Sprawdziliśmy

2020-05-21 19:39
Czy lubelskie uczelnie wrócą od poniedziałku do normalnej pracy? Sprawdziliśmy
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixbay/sweetlouise

Do 24 maja zajęcia na uczelniach wyższych prowadzone są w trybie zdalnym. Rząd dał zielone światło do powrotu zajęć w normalnym trybie. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Sprawdziliśmy czy lubelscy studenci będą mogli wrócić do normalnego studiowania od poniedziałku 25 maja.

Od poniedziałku zajęcia na uczelniach będą możliwe głównie dla studentów ostatnich lat. Będą mogły odbywać się tylko te zajęcia, których nie da się zrealizować zdalnie. Będzie też tak na lubelskich uczelniach.

Na Politechnikę Lubelską w poniedziałek wrócą już wszyscy pracownicy administracyjni. Uczelnia zajęcia dydaktyczne do końca semestru cały czas będzie prowadziła zdalnie.

- Przewidujemy natomiast, że od 15 czerwca zajęcia, które mają się odbywać w formie laboratoriów będą odbywały się na terenie uczelni. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Studenci będą podzieleni na mniejsze grupy, będą oczywiście nosić maseczki i rękawiczki, w każdej sali będą płyny dezynfekujące.

Egzaminy dyplomowe będą odbywały się zdalnie. Podobnie będzie też z sesją egzaminacyjną. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach będzie prowadzona stacjonarnie.

Podobnie jest też na pozostałych uczelniach w Lublinie. Na UMCS zdalne nauczanie obowiązuje do odwołania. Uczelnia zaleca też, aby zaliczenia końcowe, egzaminy i egzaminy dyplomowe były przeprowadzane zdalnie.

- Od 1 czerwca dopuszczamy przeprowadzenie w formie stacjonarnej egzaminów dyplomowych, czy egzaminów i zaliczeń końcowych, jeżeli ich realizacja w formie zdalnej jest niemożliwa - mówi Aneta Adamska, rzecznik UMCS. -Takie egzaminy i zaliczenia będą mogły być prowadzone w formie stacjonarnej, ale w określonych godzinach ich rozpoczęcia i oczywiście w sposób uniemożliwiający gromadzenie się studentów.

Nauczanie zdalne kontynuował będzie także Uniwersytet Przyrodniczy.

- Wiadomo, że są takie kierunki studiów, które wymagają bezpośredniej obecności. Powrót wiązałby się z prowadzeniem części zajęć laboratoryjnych i klinicznych w formie stacjonarnej - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik uczelni.

Jeśli dojdzie do takiej decyzji, że nastąpi powrót na uczelnię to studenci będą odpowiednio wcześniej o tym poinformowani. Uczelnia dokłada też wszelkich starań, aby ten ewentualny powrót był dla studentów bezpieczny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE