QUIZ o produktach luksusowych z okresu PRL-u. Sprawdź, czy odpowiesz na te pytania bezbłędnie

i

Autor: NAC Zdjęcie ilustracyjne

QUIZ

Co wiesz o produktach luksusowych z okresu PRL? Zobacz, czy odpowiesz na pytania [QUIZ]

2024-04-22 14:23

Okres PRL-u to kojarzy się przede wszystkim z szarością i biedą. Jednak nie dla wszystkich! W tamtych czasach pojawiło się wiele rzeczy, które do dziś można uznać za synonim luksusu. Zaczynając wyliczanie od markowych dżinsów, po drogie perfumy, a kończąc na… coca-coli. Pamiętasz, o czym w tamtym czasie marzyli Polacy? Sprawdź się w tym quizie z wiedzy o produktach luksusowych z czasów PRL-u.

Z bogactwem i towarami ekskluzywnymi kojarzył się w tamtych czasach przede wszystkim PEWEX. Ten twór powstał w 1972 roku z przekształcenia sklepów dewizowych banku PeKaO, w których można było kupić za bony towarowe lub dolary towary niedostępne w innych sklepach, lub trudno dostępne. To właśnie PEWEX stał się synonimem luksusu. To było miejsce, gdzie można było znaleźć wszystko, w przeciwieństwie do lokalnych sklepów, gdzie półki świeciły pustkami.

Już samo wejście do takiego miejsca było w stanie przenieść człowieka do zupełnie innej rzeczywistości! Było tam mnóstwo towarów, pachniało drogimi perfumami i kawą. Produkty, które tam się kupowało, miały ładne i kolorowe opakowania.

Najwięksi amanci PRL. Historia z Koprem

Nie wszystkich było jednak stać na tego typu rzeczy. Trudno było ukryć, że Polacy z zazdrością patrzyli na Zachód. Kiedy tam można było kupić wszystko, to w naszym kraju stało się w długich kolejkach, a wiele innych towarów zdobywało się „sposobem”. Z drugiej strony był jednak niesamowity, niedostępny świat, który do tej pory wiele osób wspomina z rozmarzeniem. Pamiętasz może, co Polacy uważali za synonim luksusu w czasach PRL-u? Koniecznie sprawdź się w naszym quizie!

Co wiesz o produktach luksusowych z czasów PRL-u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
PEWEX to skrót od:

Okres PRL – kiedy był?

PRL przypada na okres pomiędzy 1944, a 1989 rokiem. Był to czas społecznych i politycznych zmian.  Codzienne życie w tym czasie było bardzo trudne przez wzgląd na brak towarów czy wszechobecną cenzurę i ograniczony dostęp do informacji. Jednocześnie to lata kiedy ludzie spędzali ze sobą mnóstwo czasu. Spotykali się na imieninach, prywatkach itp. To okres, który nadal wiele osób wspomina z radością.

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądały Bronowice! Zobacz archiwalne zdjęcia

Listen on Spreaker.