Ciąg dalszy roztopów na Lubelszczyźnie. IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wody na dwóch rzekach w regionie

2022-12-27 11:55
Ciąg dalszy roztopów na Lubelszczyźnie. IMGW ostrzega przed wezbraniem wód
Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wody na Wieprzu i Bugu w woj. lubelskim. To efekty trwających od kilku dni roztopów.

Najnowszy alert IMGW dla Lubelszczyzny obowiązuje od wtorku (27 grudnia) do godz. 15 w środę (28 grudnia) i obejmuje obszar Wieprza od zbiornika Nielisz do ujścia Bystrzycy.

„W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Wieprzu w profilu Wirkowice. W profilu Krasnystaw wystąpi dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego” – czytamy w komunikacie IMGW.

Meteorolodzy szacują prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 90 procent.

IMGW ostrzega: poziom wody wzrośnie także na Bugu

Na terenie Lubelszczyzny od poniedziałku do godz. 10 w środę obowiązuje także drugi stopień ostrzeżenia hydrologicznego na Bugu (odcinek do ujścia Uherki).

„W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, na Bugu w profilu Dorohusk występuje dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanu ostrzegawczego” – brzmi komunikat IMGW. W tym przypadku stwierdzono wystąpienie zjawiska ze 100-procentową pewnością.

Pogoda na wtorek

27 grudnia w województwie lubelskim średnia temperatura wyniesie około 3 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na południu regionu – w okolicach Dołhobyczowa i Biłgoraja będzie około 4 stopni C.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE