Solidarni z Ukrainą

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

WYDARZENIA

By nie zapomnieć, że obok trwa wojna. W Lublinie odbędzie się polsko-ukraińska manifestacja

2024-02-21 13:29

„Solidarni Razem” – to hasło przewodnie polsko-ukraińskiej manifestacji, która odbędzie się 24 lutego w centrum Lublina. Tego dnia miną dokładnie dwa lata od wybuchu wojny w Ukrainie. Organizatorzy manifestacji chcą, by fakt rosyjskiej agresji i wciąż toczącego się konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą nie uległ zapomnieniu.

24 lutego 2022 r. – to właśnie ta data wpisała się na karty historii XXI wieku jako moment pełnoskalowej zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. W drugą rocznicę wybuchu tej wojny, w Lublinie zorganizowana zostanie manifestacja pod hasłem „Solidarni Razem”, której celem, jak piszą sami organizatorzy, jest ponowne przyciągnięcie uwagi do ukraińskiego frontu oraz podziękowanie za dotychczasową pomoc.

„Przypominamy społeczeństwu europejskiemu, że Rosja nadal niszczy Ukrainę i ukraiński naród” – czytamy na plakacie udostępnionym przez organizatora wydarzenia, czyli ukraińską Fundację Siła Jedności, działającą w Lublinie.

Pogrzeb zabitego w Ukrainie polskiego ochotnika, Michała Żurka

Uczestnicy manifestacji zbiorą się na placu Litewskim w sobotę (24 lutego) o godz. 16:30. Organizatorzy zachęcają do tego, by każdy z nich przyniósł na to spotkanie symbole ukraińskie, np. zdjęcia wojennych zniszczeń w Ukrainie, świeczki czy plakaty. Na miejscu odbędzie się krótki koncert Julii Romanyuk oraz pokaz wideo przedstawiający widoki zniszczonych w wojnie miast ukraińskich. Następnie o godz. 17 zebrani przejdą deptakiem pod Bramę Krakowską.

W rozmowie z „Jawnym Lublinem” Viktoriia Zakharova z Fundacji Siła Jedności zapowiedziała, że w wydarzeniu mają wziąć udział m.in. konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts oraz prezydent miasta Krzysztof Żuk. Więcej szczegółów dotyczących sobotniej manifestacji znajdziecie na profilu jej organizatora.

Zobacz także: Biegnie z Amsterdamu do Kijowa, żeby pomóc Ukrainie. Miał przystanek w Lublinie