Będzie więcej miejsca dla osób z Ukrainy. Zamieszkają w budynku byłej przychodni

2023-03-29 19:01

Kobiety i dzieci, które uciekły z Ukrainy przed wojną, będą mogły zamieszkać w mieszkaniach urządzonych w byłej przychodni przy ul. Zagłoby w Zamościu. Powstanie w niej 10 takich miejsc. Meblować je będzie można jeszcze w tym roku.

Budynek jest własnością urzędu marszałkowskiego i obecnie stoi bezużyteczny. Utworzenie miejsc do życia dla Ukrainek z dziećmi będzie możliwe za 6,1 mln zł, z czego prawie 6 mln wykłada Unia Europejska. Jeśli chodzi o techniczną stronę, będzie to 10 odrębnych mieszkań wraz z aneksem kuchennym i łazienką, które zostaną także odpowiednio wyposażone.

– Jest to budynek po byłej przychodni. Sama bryła pozostaje bez zmian, czeka nas wyburzenie kilku ścian, dobudowa windy i roboty wykończeniowe. Umowa obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Termin jest bardzo ambitny, ale realny – mówił prezes zarządu firmy BUDMAT Paweł Rozmus, czyli szef wykonawców.

W budynku ma się też zmieścić m.in. sala do zabaw dla dzieci i świetlica, pralnia i gabinety dla osób specjalizujących się w udzielaniu wsparcia m.in. psychologicznego i językowego, a cała przestrzeń ma być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy budynku ma stanąć plac zabaw i wyrosnąć ogród.

Remont powinien zakończyć się do końca roku. Kiedy budynek nie będzie już potrzebny uchodźczyniom i uchodźcom, ma zostać przeznaczony dla samotnych matek, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.

Tylko 30 dni dzieli nas od nowego mostu przy Żeglarskiej? Miasto chwali się postępami

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE