Rurociąg gazowy

i

Autor: INA FASSBENDER/AFP/East News

Zimą ZABRAKNIE GAZU?! Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej: "Może dojść do racjonowania"

2022-05-13 8:37

Czy zimą konieczne będzie racjonowanie gazu? Jest to możliwe, przynajmniej w niektórych krajach! Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej ostrzega: zima może być niezwykle trudna. Natomiast już latem problemy mogą pojawić się na rynkach ropy. Więcej o prognozach na nadchodzące miesiące przeczytasz w naszym artykule.

Zimą zabraknie gazu?

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej, szef MAE odniósł się do kwestii dostępności gazu. W jego opinii, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania teraz, tzn. przed sezonem zimowym, "nie może wykluczyć ryzyka, że w niektórych krajach dojdzie do racjonowania gazu ziemnego". Zwrócił uwagę, że w wiele państw w Europie nie zrekompensowało w pełni dostaw gazu czy ropy, jakie pochodziły z Rosji.

Jak mogą wyglądać działania, dzięki którym nie dojdzie do najgorszego? Birol wymienił m.in. zwiększenie termomodernizacji budynków i ograniczenie zużycia gazu.

Będą problemy z ropą?

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej zauważył, że przez rosnący popyt, lato może być trudne dla rynków ropy.

Birol wskazał, że do tej pory członkowie Agencji uwolnili na rynek 9 proc. zapasów ropy ze swoich rezerw. Na początku kwietnia MAE potwierdziła 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę miało pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych. Celem tego działania było ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Awaryjne rezerwy członków Agencji sięgają 1,5 mld baryłek ropy.

Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie to konieczne, to Agencja może w przyszłości wpuszczać więcej ropy na rynek.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego. Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej, promocja racjonalnej polityki energetycznej w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi, promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych, pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE