Wybory samorządowe 2024

i

Autor: Piotr Stańczak/zdjęcie ilustracyjne

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe. Jak zagłosować poza miejscem swojego zameldowania?

2024-04-08 10:43

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, mogą to zrobić, ale muszą złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w danej gminie. Czasu na to pozostało już coraz mniej.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia. Udział w głosowaniu mogą wziąć osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat, nie są pozbawione praw publicznych i są wpisane do rejestru wyborców danej gminy. W rejestrze wyborców uwzględnione są „z automatu” wszystkie osoby, które są zameldowane w danej gminie.

W danej gminie mogą zagłosować też osoby, które nie są w niej zameldowane, ale w dniu wyborów będą na jej terenie przebywać. W tym celu muszą dopisać się do rejestru wyborców, składając pisemny wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych, w wyborach samorządowych nie ma możliwości głosowania w dowolnej komisji na terenie Polski, po wcześniejszym pobraniu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców można złożyć przez internet na stronie gov.pl, w aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Na załatwienie sprawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma 3 dni od dnia złożenia wniosku. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem swojego zameldowanie, nie powinny więc zwlekać ze złożeniem wniosku.

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2024?
Piesi w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty