Wybory samorządowe 2024

i

Autor: Piotr Stańczak

Wybory samorządowe

Komisja wyborcza odrzuciła listy PiS w Piotrkowie Trybunalskim. Zabrakło podpisów

2024-03-08 10:48

Prawo i Sprawiedliwość ma kłopoty z zarejestrowaniem list kandydatów na radnych miejskich w Piotrkowie Trybunalskim. Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji zgłoszonych list z powodu braku wymaganego poparcia wyborców – część złożonych pod listami podpisów została odrzucona ze względu na różne uchybienia. PiS złożył już w tej sprawie protest do komisarza wyborczego.

Miejska Komisja Wyborcza w Piotrkowie Trybunalskim odmówiła rejestracji zgłoszonych list kandydatów PiS na radnych miejskich we wszystkich czterech okręgach wyborczych. Jako powód wskazano brak wymaganego poparcia wyborców.

Dla każdego okręgu wyborczego należało przedstawić co najmniej 150 poprawnych głosów poparcia. Komisja wyjaśniła, że części podpisów nie uwzględniono ze względu na uchybienia takie jak: wadliwie podany numer PESEL lub jego brak, brak lub błędnie podane imię lub nazwisko, adres zamieszkania oraz brak czynnego prawa wyborczego osoby podpisującej;

  • okręg wyborczy nr 1 - na 175 złożonych podpisów pozytywnie zweryfikowano 122
  • okręg wyborczy nr 2 - na 154 podpisów pozytywną weryfikację przeszły 104
  • okręg wyborczy nr 3 - na 185 podpisów pozytywnie zweryfikowano 124
  • okręg wyborczy nr 4 - na 165 złożonych podpisów zweryfikowano pozytywnie 115

PiS złożył już w tej sprawie protest do komisarza wyborczego.

- Miejska Komisja Wyborcza w Piotrkowie bardzo skrupulatnie skontrolowała nasze listy poparcia. W sumie odrzuciła ponad 200 podpisów. W niektórych przypadkach brakowało kropki po słowie „Tryb.”, czy innych prozaicznych rzeczy – powiedział lider PiS w Łódzkiem, poseł Robert Telus. - W poniedziałek dostarczyliśmy do komisji więcej podpisów, lecz nie zostały one przyjęte, ponieważ były już 3 minuty po godz. 16, do której można było zgłaszać list kandydatów.

W wyborach na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego PiS udzieliło poparcia Łukaszowi Janikowi, który startuje z KWW Łukasza Janika „Bo liczy się człowiek”. Kandydaci PiS także startują z tych list.

- Do końca zastanawialiśmy się, czy robić dwie listy, a wychodzi na to, że i tak będzie jedna. Nie jest to sprawa, która kładzie nas na łopatki, bo nasi radni startują też z listy Łukasza Janika - dodaje Robert Telus.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2024?
''Wojskowa partia z silnym WODZEM'' - Pawel Kukiz OCENIA partię PIS!