Ważny lek nie będzie dostępny do końca roku

i

Autor: pixabay

Ważny lek nie będzie dostępny do końca roku. Pacjenci powinni zgłosić się do lekarza po receptę na inny preparat

2022-09-05 13:31

Asanix PPH, lek na chorobę Parkinsona, nie będzie dostępny do końca 2022 roku. Preparat nie ma bezpośredniego zamiennika. Pacjenci stosujący ten lek powinni zgłosić się do lekarza po nową receptę.

Lek Asanix PPH nie będzie dostępny w aptekach do końca 2022 roku - informuje portal gdziepolek.pl. 

- Z Działu Realizacji Zamówień Krajowych firmy Polpharma otrzymaliśmy informację, iż w tym roku nie przewiduje się już dostaw leku Asanix PPH na polski rynek. Dostawy planowane są dopiero na 2023 r. Pacjenci powinni skorzystać z leków o podobnym działaniu (lek nie ma bezpośredniego zamiennika) - konieczna będzie konsultacja z lekarzem i nowa recepta - można przeczytać na portalu. 

To bardzo ważna informacja dla osób, cierpiących na chorobę Parkinsona, którzy stosują ten preparat. Chorzy powinni zgłosić się do lekarza po receptę na lek o podobnym działaniu. Problematyczne jest to, że Asanix PPH nie ma bezpośredniego zamiennika. Jak można przeczytać na portalu gdziepolek.pl, preparatem najbardziej zbliżonym jest Rasagiline Vipharm, jednakże decyzję o możliwości jego stosowania, musi podjąć lekarz. 

Asanix PPH - co to za lek?

Asanix PPH to lek zawierający substancję czynną o nazwie rasagilina, którą stosuje się w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Schorzenie należy do chorób neurodegeneracyjnych, spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi komórek nerwowych. Rasagilina to silny, wybiórczy inhibitor enzymu MAO-B (oksydaza monoaminowa typu B). Preparaty zawierające tę substancję czynną są stosowane u dorosłych w leczeniu idiopatycznej choroby Parkinsona w monoterapii lub w leczeniu wspomagającym.

Co ważne, leku nie można stosować u pacjentów przyjmujących inne inhibitory MAO, a także cierpiących na zaburzenia czynności wątroby.

Asanix PPH - zamienniki

Asanix PPH nie ma bezpośredniego zamiennika, jednakże rasagilina występuje także w takich preparatach jak:

  • Rasagiline Vipharm
  • Ralago 
  • Rasagiline Accord 
  • Rasagiline ratiopharm.
Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE