W tym kraju zakazano wyświetlania Barbie w kinach. Powód zaskakuje

i

Autor: EPA/ALLISON DINNER

Kino

W tych krajach zakazano wyświetlania Barbie w kinach. Powód zaskakuje

2023-08-10 11:05

Film "Barbie" bije rekordy popularności. W ciągu trzech tygodni produkcja zarobiła ponad miliard dolarów. Nie wszystkim widzom będzie jednak dane zobaczyć najnowszy film Grety Gerwig. Powód zaskakuje.

W tych krajach zakazano wyświetlania Barbie w kinach

W Libanie zakazano wyświetlania filmu "Barbie" w kinach - podaje agencja Reuters. O wprowadzeniu zakazu poinformował libański minister kultury, Mohammad Mortada i podkreślił, że sprawą zajmie się generalna dyrekcja do spraw bezpieczeństwa, czyli organ odpowiedzialny m.in. za cenzurę i podległy ministerstwu spraw wewnętrznych.

Decyzja ma być podyktowana rzekomym "promowaniem homoseksualizmu i transpłciowości". Zdaniem libańskich władz film "stoi w sprzeczności z wartościami moralnymi oraz religijnymi i umniejsza znaczeniu rodziny".

W ślad za Libanem poszedł także Kuwejt. Tamtejsza państwowa agencja prasowa podała, że film nie będzie wyświetlany w kinach, aby chronić "etykę publiczną i tradycje społeczne". 

Jak przypomina Reuters, Liban był pierwszym krajem arabskim, który zorganizował w 2017 roku "tydzień dumy gejowskiej", przez co był postrzegany jako bezpieczna przystań dla społeczności LGBT na konserwatywnym Bliskim Wschodzie. Jednakże w zeszłym roku władze Libanu zmieniły nastawienie do społeczności LGBT. Minister spraw wewnętrznym Bassam al-Mawlawi wydał w ostatnim czasie zakaz organizowania w Libanie wydarzeń "promujących perwersję seksualną". 

Jak podkreśla Reuters, minister kultury jest popierany przez partię radykalnych szyitów Hezbollah.

- W przemówieniu wygłoszonym w zeszłym miesiącu Hasan Nasr Allah (lider Hezbollahu - przyp.red.) wezwał władze Libanu do podjęcia działań przeciwko materiałom, które uznał za promujące homoseksualizm, w tym poprzez ich "zakazanie" - podaje agencja. - Powiedział, że homoseksualizm stanowi "bezpośrednie zagrożenie" dla Libanu i należy mu "stawić czoła". 

Szef Hezbollahu mówił wprost, że akt homoseksualizmu powinien być karany śmiercią. 

We wtorek ( 8 sierpnia) rząd Libanu wezwał obywateli do "trzymania się" wartości rodzinnych po spotkaniu z najwyższym duchownym chrześcijańskim w kraju, patriarchą Becharą Boutrosem al-Rai, choć nie wspomniał konkretnie o społeczności LGBT.

Ayman Mhanna, dyrektor wykonawczy obywatelskiej fundacji non-profit Samir Kassir Foundation, powiedział agencji Reuters, że posunięcie Mortady nastąpiło pośród "fali bigoterii".

- Jest to część szerszej kampanii, która łączy Hezbollah, chrześcijańską skrajną prawicę i innych czołowych przywódców religijnych w skoncentrowanej kampanii przeciwko osobom LGBT - powiedział Mhanna w rozmowie z dziennikarzami agencji Reutera. 

"Barbie" zarobiła w ciągu trzech tygodni ponad miliard dolarów. Film utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najchętniej oglądanych w kinach produkcji. Do tej pory tylko 53 filmy zarobiły ponad miliard dolarów. 

Barbie znów na topie! Sprawdź swoją wiedzę na temat kultowej lalki

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstała pierwsza lalka Barbie?
Jak nakręcono BARBIE? Kulisy i ciekawostki z filmu | To Się Kręci #20