Ustaw tak klamkę od okna w sezonie grzewczym. To może uratować Ci życie

i

Autor: pixabay

Ustaw tak klamkę od okna w sezonie grzewczym. To może uratować ci życie

2022-10-28 11:48

Strażacy mówią o czarnej serii zatruć czadem. Od początku sezonu grzewczego wyjeżdżali do 170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Warto wiedzieć, że jest bardzo prosty sposób, który może uratować nas przed zatruciem czadem. Chodzi o odpowiednie ustawienie klamki od okna.

Od 1 października, czyli od umownego początku sezonu grzewczego w Polsce doszło do ponad 170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Przez czad zginęło osiem osób, a 56 wymagało pomocy lekarskiej.

Czym jest czad? 

Tlenek węgla, nazywany także czadem, jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Przyczyną wydobywania się tlenku węgla mogą być niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożne przewody kominowe, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja pomieszczeń.

Jak się uchronić przed zatruciem czadem?

Kup czujnik czadu

Strażacy od lat zachęcają Polaków do tego, aby montowali w domach czujniki czadu. Organizują także akcje, podczas których rozdają urządzenia za darmo. Czujnik czadu jest niewielkim urządzeniem i dość tanim, które wykrywa nawet bardzo małe stężenie tlenku węgla i natychmiast o tym informuje za pomocą sygnałów świetlnych oraz/lub dźwiękowych. 

Ustaw tak klamkę od okna

Aby zapobiec zatruciom czadem, warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu, zwłaszcza jeśli nie mamy w domu detektora tlenku węgla.  Nowoczesne okna zwykle są wyposażone w tzw. wywietrzniki. Jeśli mamy okna starszego typu, w sezonie grzewczym powinniśmy je rozszczelniać. Jak to zrobić? Wystarczy ustawić klamkę od okna pod odpowiednim katem, mianowicie 135 stopni. Zakładając, że klamka pod kątem 90 stopni otwiera okno, a 180 stopni - uchyla, to należą ją ustawić mniej więcej w połowie. W ten sposób okno nie otworzy się, a jedynie rozszczelni na kilka milimetrów. Taka niewielka szczelina może uratować nam życie. Należy wiedzieć, że strata ciepła będzie wtedy niewielka - nie trzeba się więc martwić o wyższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo należy także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. 

Przeprowadzaj kontrole przewodów kominowych i wentylacji

Ważne jest także regularne przeprowadzanie kontroli technicznych budynku, zwłaszcza należy sprawdzać szczelność przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wentylację należy też sprawdzić wtedy, gdy wymieniamy okna lub drzwi. Być może konieczne będzie założenie dodatkowej kratki wentylacyjnej. Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, należy użytkować zgodnie z instrukcją producenta.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi