kominiarz

i

Autor: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocławia

Sezon grzewczy 2022. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?

2022-10-17 11:31

Rozpoczął się sezon grzewczy. Niestety, wraz z nim rośnie prawdopodobieństwo zatrucia tlenkiem węgla. Co roku strażacy dostają tysiące zgłoszeń, w wielu przypadkach na pomoc jest już za późno. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?

Zatrucie tlenkiem węgla. Straż przypomina o śmiertelnym zagrożeniu

Wraz z sezonem grzewczym każdego roku tlenek węgla, czyli czad zbiera śmiertelne żniwo. Jest bardzo trujący, a niestety jednocześnie bezwonny i bezbarwny. Wydziela się podczas spalania w piecach i urządzeniach grzewczych. Już po 6-7 minutach przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie tlenku wynosi ok. 70% doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach następuje zgon.

ak uniknąć zatrucia czadem? Należy pamiętać o dwóch kwestiach

To już ostatni dzwonek, by przygotować się do nadchodzącej zimy. Straż pożarna przypomina o dwóch ważnych rzeczach jeśli chodzi o zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla. Pierwsza kwestia to zainstalowanie czujek, które poinformują nas o zagrożeniu. Poza tym, należy regularnie wykonywać przegląd instalacji kominowych. Wizyta kominiarza to wydatek około 150 zł. Zgodnie z przepisami, czyszczenie przewodów kominowych konieczne jest cztery razy do roku.

Jakie są pierwsze objawy zatrucia czadem?

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad sto osób, a niemal dwa tysiące ulega zatruciu.

Do najczęstszych objawów zatrucia czadem należy:

  • przyspieszona czynność serca
  • duszności
  • osłabienie
  • senność
  • ból głowy

Jesteśmy przygotowani na katastrofę? Ćwiczenia na terenie łódzkiego lotniska