Upadłość Getin Noble Bank. Co powinni zrobić frankowicze w związku z nieważnością umów kredytowych?

i

Autor: pixabay

Finanse

Upadłość Getin Noble Bank. Co powinni zrobić frankowicze w związku z nieważnością umów kredytowych?

2023-08-11 7:24

Po upadku Getin Noble umowy kredytowe waloryzowane we frankach szwajcarskich straciły ważność. Co powinni teraz zrobić kredytobiorcy? Rzecznik Finansowy zachęca do zgłaszania wierzytelności wynikających z zapłaty środków, ale radcy prawni podkreślają, że ważny jest także inny dokument.

W czwartek, 20 lipca, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku.

- Zgłoszeniu w postępowaniu upadłościowym podlegają wierzytelności, które mają wartość majątkową, istnieją w chwili ogłoszenia upadłości oraz podlegają zaspokojeniu z majątku objętego masą upadłości. Zgłoszeniu podlegają zarówno wierzytelności pieniężne jak i niepieniężne. Kredytobiorca Getin Noble Bank może zgłosić wierzytelność wynikającą z zapłaty przez niego środków w związku z nieważnością umowy kredytowej waloryzowanej w CHF - poinformowano komunikacie.

Jak wyjaśniono, wierzyciel Getin Noble Bank, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości (30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, czyli najpóźniej do 19 sierpnia 2023 r.) zgłosić przysługującą mu wierzytelność za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.

Dodano, że wierzyciel ma obowiązek zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym elektronicznie poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Radca prawny Tomasz Konieczny w wywiadzie dla Business Insidera podkreśla, że frankowicze oprócz zgłoszenia wierzytelności powinni także złożyć oświadczenie o potrąceniu wierzytelności - można to zrobić jednocześnie lub w pierwszej kolejności dokonać potrącenia, a następnie zgłosić wierzytelność, powołując się przy tym na potrącenie.  

Radca prawny zaznacza, że do zgłoszenia wierzytelności nie jest konieczna historia spłaty kredytu. W mediach społecznościowych krążą bowiem informacje jakoby syndyk odmawiał wystawiania tego dokumentu. Dane dotyczące historii spłaty pozostają do dyspozycji syndyka. Kredytobiorca powinien jednak znać wysokość wierzytelności, ale może ją ustalić w oparciu o stare zaświadczenia, harmonogram spłat czy historię rachunku bankowego. Jak podkreśla Tomasz Konieczny, można podać wartość szacunkową, a to nie powinno wpłynąć na decyzję syndyka odnośnie uznania wierzytelności. Jedynie nie zostanie uznana wartość przeszacowana. 

Radca prawny radzi także osobom, które nie spłaciły jeszcze kapitału kredytu zaciągniętego we frankach, aby zastanowiły się, czy w ogóle dalej płacić raty. Jak tłumaczy w wywiadzie z Business Insiderem, kredytobiorca będzie mógł zgłosić jedynie wierzytelność istniejąca w dniu ogłoszenia upadłości.

Jeśli będzie spłacać raty po ogłoszeniu upadłości, to wówczas będzie musiał zgłosić swoją wierzytelność do masy upadłościowej. Mimo tego syndyk może dochodzić od niego spłaty całej kwoty, będącej różnicą pomiędzy zaciągniętym kredytem a spłaconymi ratami, ustalonej w dniu ogłoszenia upadłości. 

Radca przypomina także, że bez oświadczenia o potrąceniu dług frankowicza wynosi tyle, ile w dniu zawarcia umowy kredytowej. Kwota, którą spłacił w czasie umowy kredytowej, stanowi natomiast jego wierzytelność. Zgłaszając wierzytelność wraz z oświadczeniem o potrąceniu, będzie mógł wykazać, ile ma realnie do spłaty. 

Przypomnijmy, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny 28 kwietnia złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku.

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Cała działalność GNB została przeniesiona do Banku BFG, którego właścicielem jest BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, utworzony przez osiem największych banków. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Banku.

EKG 2023. Tadeusz Białek: Za ugody frankowe zapłacimy wszyscy