Przez restrukturyzację Getin Noble Banku ludzie stracili oszczędności życia. Łącznie 700 milionów złotych. Czy odzyskają pieniądze?

i

Autor: pixabay

Finanse

Przez restrukturyzację Getin Noble Banku ludzie stracili oszczędności życia. Łącznie 700 milionów złotych. Czy odzyskają pieniądze?

2023-03-24 15:54

Klienci Getin Noble Banku, którzy zainwestowali w obligacje, prawdopodobnie stracą swoje oszczędności - informuje Radio Zet. Wszystko przez przymusową restrukturyzację banku, a także lukę w przepisach. Łącznie może chodzić o kwotę 700 milionów złotych.

Restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja polskiego Getin Noble Bank S.A. stała się dramatem dla wielu polskich rodzin. W związku z restrukturyzacją papiery wartościowe banku zostały umorzone.

Jak podaje Radio Zet, wartość obligacji jest obecnie równa 0 złotych, a wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Osoby, które kupiły obligacje w tym banku, licząc na duży zysk, prawdopodobnie stracą swoje oszczędności. Łącznie ma chodzić o kwotę 700 milionów złotych. Taką informacje przekazali Radiu Zet obligatariusze, którzy zrzeszyli się w grupie na Facebooku. 

Wierzyciele w rozmowie z dziennikarzami radia nie kryli rozgoryczenia w związku z sytuacją, w jakiej się znaleźli. Utrzymują, że byli namawiani do zakupu ryzykownych obligacji i nikt nie zabezpieczył ich interesów. Mieli także nie zostać poinformowani o tym, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) może umorzyć obligacje bez rekompensaty. W efekcie wiele osób straciło oszczędności życia. Niektórzy zainwestowali w papiery wartościowe kilkaset tysięcy złotych. 

Jak komentują eksperci ds. finansów, wierzyciele prawdopodobnie nie otrzymają zainwestowanych pieniędzy, ponieważ umorzenie obligacji odbyło się bez rekompensaty, co jest zgodne z obowiązującym prawem odnośnie przymusowej restrukturyzacji. Jedną szansą na odzyskanie pieniędzy pozostaje złożenie skargi na decyzję BFG do wojewódzkiego sądu administracyjnego i walka o odszkodowanie. W przypadku przegapienia terminu na złożenie skargi, wynoszącego 7 dni, istnieje możliwość jego przywrócenia.

BFG poinformował Radio Zet, że obligatariusze będą mogli wnioskować o odszkodowanie, ale jedynie w sytuacji, gdyby okazało się, że umorzenie obligacji nie było koniecznie i istniała możliwość przeprowadzenia standardowej procedury upadłościowej. 

Serce WOŚP stanęło w Łodzi