sieć gsm

i

Autor: Pixabay.com

Telefonia komórkowa

Ta sieć niedługo zniknie z Polski. Jest konkretna data! Co to oznacza dla klientów?

2024-04-15 9:14

Kolejny operator poinformował, że kończy z siecią 3G i przechodzi całkowicie na sieć 4G LTE. Wyłączenie standardu 3G może wiązać się z utrudnieniami dla klientów korzystających z starszych modeli telefonów komórkowych oraz kart SIM.

Sieć 3G niedługo zniknie z Polski. Wyłącza ją kolejny operator

Sieć 3G, czy trzeciej generacji, została wprowadzona w Polsce w połowie pierwszej dekady XXI wieku i zastąpiła poprzedni standard 2G, który umożliwiał przede wszystkim wymianę wiadomości tekstowych (SMS). Technologia 3G przyniosła m.in. dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Jednakże od 2011 r. jest zastępowana przez standard 4G LTE, pozwalający na pobieranie danych z prędkością do 300 MB/s, a obecnie wdrażana jest technologia 5G, która pozwala na zwiększenie prędkości pobierania danych powyżej 1 Gb/s. Wobec ograniczonych zasobów dostępnego widma niezbędne jest jednak uwolnienie częstotliwości. Z tego powodu operatorzy telekomunikacyjni sukcesywnie wyłączają sieć 3G.

Dotychczas na wyłączenie sieci trzeciej generacji zdecydowało się dwóch operatorów w Polsce. T-Mobile zakończył świadczenie usług w tym standardzie w II kwartale 2023 r. Teraz sieć 3G wyłącza Orange. Cały proces rozpoczął się pod koniec września, a ma się zakończyć w 2025 r.

- Wyłączenie sieci 3G ma na celu polepszenie komfortu korzystania z komórki – zarówno jeśli chodzi o jakość połączeń głosowych, jak i korzystania z internetu mobilnego. Po wyłączeniu 3G będziemy mogli wykorzystać uwolniony w ten sposób blok 5 MHz z pasma zasięgowego 900 MHz na potrzeby sieci 4G/LTE. Dzięki temu użytkownicy 4G/LTE uzyskają większą pojemność tej sieci (Orange nadal pracuje nad jej rozbudową), co będzie szczególnie odczuwalne na terenach oddalonych od stacji bazowych. Jest to też kolejny krok przybliżający nas do rozpowszechnienia sieci 5G - wyjaśniał wcześniej operator.

Co wyłączenie sieci 3G oznacza dla klientów?

Wyłączenie sieci 3G może wiązać się z utrudnieniami dla osób nieposiadających aparatów telefonicznych lub kart SIM obsługujących standard LTE. Jednakże z sieci LTE korzysta obecnie ponad 96 proc. klientów Orange. Problem mogą mieć pozostali klienci.

- Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G. Umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów" – przypominał niedawno Paweł Staroń z UKE.

- Jeśli ktoś nie wie, czy jego telefon oraz karta SIM są przystosowane do obsługi nowych technologii – może to sprawdzić w prosty sposób: wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233 – informował z kolei operator.

Pozostali spośród największych dostawców usług telefonii komórkowej w Polsce, czyli P4 (operator sieci Play) i Plus, aktualnie nie planują wyłączania sieci 3G, choć nie wykluczają tego w przyszłości.

Ile zarabiają pracownicy sieci handlowych? Sprawdź!
Daria Zawiałow zaczynała w X Factor. Nagranie z castingu trafiło do sieci!
Listen on Spreaker.