Glovo

i

Autor: Pixabay/hjrivas

Praca

Szykuje się rewolucja w prawie pracy. Zmiany dotyczą 30 mln pracowników!

2024-03-14 12:46

Polska poparła porozumienie w sprawie dyrektywy dotyczącej pracy za pośrednictwem platform internetowych. Nowe przepisy mają umożliwić pracownikom platform cyfrowych lepsze warunki pracy. Mogą jednak wywołać prawdziwą rewolucję na polskim rynku pracy i sprawić, że wszyscy będą pracować na etacie.

Rewolucja w prawie pracy. Zmiany dotyczą 30 mln pracowników!

Szykuje się rewolucja w prawie pracy. Jak przekazała minister pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk posiedzenie ministrów pracy i polityki społecznej państw UE zakończyło się ogromnym sukcesem dla osób pracujących za pośrednictwem platform cyfrowych, jak kurierzy, kierowcy, tłumacze, księgowi.

- Takich osób jest coraz więcej, co najmniej 30 milionów w Unii Europejskiej, a w kolejnych latach będzie takich osób zapewne przybywać. Dziś te osoby nie mogą liczyć na prawidłową ochronę pracowniczą, dziś te osoby nie mogą cieszyć się takimi prawami pracowniczymi, jakimi cieszą się pracownicy zatrudnieni w tradycyjnych formach - poinformowała minister.

Ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych UE potwierdzili wstępne porozumienie między prezydencją Rady UE a negocjatorami Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform internetowych. Ten unijny akt prawny ma m.in. pomóc w prawidłowym ustaleniu statusu zatrudnienia oraz umożliwić pracownikom korzystanie z przysługujących im praw pracowniczych. Po wejściu w życie dyrektywy, państwa członkowskie będą miały 2 lata na implementację przepisów.

Ekonomiści pozytywnie oceniają przyjęcie unijnej dyrektywy.

- Dobrze, że taka regulacja się dzieje na poziomie europejskim. W ten sposób nie uderza we wzajemną konkurencyjność krajów, tylko cywilizuje cały rynek równocześnie we wszystkich krajach – uważa główny ekonomista Pracodawców RP, Kamil Sobolewski.

Dyrektywa sprawi, że wszyscy będą pracować na etacie?

Co istotne, dyrektywa wprowadza mechanizm tzw. domniemania zatrudnienia. Nowa regulacja określa kryteria wskazujące, że cyfrowa platforma pracy kontroluje wykonywanie pracy, a spełnienie co najmniej dwóch wskaźników powinno spowodować zastosowanie domniemania.

Według ekspertów unijne przepisy mogą doprowadzić do wprowadzenia domniemania etatu dla osób na kontraktach B2B, a także pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Praca na rajskiej plaży. Te kraje oferują Polakom specjalną wizę

Świętokrzyskie. Pijany kurier zatrzymany w Skarżysku-Kamiennej