Wielki Piątek będzie wolny od pracy? Związkowcy chcą rozszerzyć listę dni ustawowo wolnych

i

Autor: pixabay

Praca

Wielki Piątek będzie wolny od pracy? Związkowcy chcą rozszerzyć listę dni ustawowo wolnych

2024-03-25 15:23

Związkowcy chcą, aby do listy dni ustawowo wolnych od pracy dopisać Wigilię oraz Wielki Piątek. To oznaczałoby, że mielibyśmy w Polsce łącznie 15 dni ustawowo wolnych od pracy. Związkowcy podkreślają, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej.

Wielki Piątek będzie wolny od pracy?

Polacy się przepracowani na potęgę. Nic dziwnego, że pojawia się coraz więcej inicjatyw skracających czas pracy. W najbliższych czasie, jak wynika z zapowiedzi Nowej Lewicy, do Sejmu ma trafić projekt ustawy wprowadzającej 35-godzinny tydzień pracy. Teraz pojawiła się propozycja związkowców, by wprowadzić na stałe dwa dodatkowe dni wolne od pracy – w Wigilię oraz w Wielki Piątek.

- W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy – powiedział "Faktowi" Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, podkreślając, że to ważne z punktu widzenia zarówno zmian na rynku, jak i przepracowania Polaków.

 Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w UE

Jak wynika z danych Eurostatu należymy do najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Przeciętny tydzień pracy w UE wynosi 37,5 godziny, a w Polsce 40,4 godzin. Dłużej od nas pracują jedynie Grecy – dokładnie 41 godzin.

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

Oskar Cyms o płycie i zaskakujących pracach. Nie uwierzysz, gdzie pracował!
Listen on Spreaker.