mpk

i

Autor: J.M.

Komunikacja miejska

Strajk pasażerów MPK. Żądają cofnięcia podwyżki cen biletów

2023-06-14 15:38

Trwa zbiórka podpisów pod projektem uchwały, dzięki której bilety na komunikację miejską byłyby tańsze. Jak podkreślają inicjatorzy akcji "Strajk Pasażerów: Tańsza komunikacja", tu nie chodzi o obniżkę, a o cofnięcie podwyżki.

Komunikacja miejska w Łodzi najdroższą w kraju

Od października 2022 roku wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej w Łodzi. Co ważne, była to już druga podwyżka w tym roku. Wzrosły również ceny za bilety okresowe.

Obecnie za normalny bilet 20 minutowy(ważny 40 minut) płacimy 4,40 zł. Bilet ulgowy natomiast to cena 2,20. Natomiast opłata za przejazd 40 minutowy(ważny 60 minut), to w przypadku biletu normalnego 5,60 zł i 2,80 w przypadku biletu ulgowego. Wydłużony czas biletów ma obowiązywać do końca 2023 roku.

Wzrost cen biletów oznacza, że pośród największych miast w kraju, to właśnie w Łodzi na tę chwilę komunikacja miejska jest najdroższa.

ceny biletów

i

Autor: M.D.

Strajk pasażerów MPK Łódź

W związku z podwyżką stworzona została akcja "Strajk Pasażerów: Tańsza Komunikacja Miejska". Organizatorzy będą zbierali podpisy pod projektem uchwały, dzięki której bilety MPK miałby być tańsze średnio o jedną piątą, czyli o tyle, ile niedawno podniesiono te stawki.

"Im lepsza komunikacja miejska, tym więcej osób chce z niej korzystać. Czemu w Warszawie, która ma wyższe wynagrodzenia i zdecydowanie wyższe koszty życia, komunikacja miejska jest w wielu obszarach tańsza niż w Łodzi" - mówi w rozmowie z naszym reporterem Janusz Wdzięczak, jeden z organizatorów. Dodaje również, że realizacja tego projektu nie obciąży dodatkowo budżetu państwa.

A, co można zobaczyć na ulicach, pasażerowie nie są zadowoleni z obecnego funkcjonowania komunikacji w mieście.

"Pamiętam czasy, kiedy bilet kosztował złotówkę i można było przejechać z jednego końca miasta na drugi" - mówi jeden z pasażerów MPK.

"Zwykle jest tak, że autobusy albo są o cztery minuty za szybko, albo cztery minuty za późno" - dodaje podróżująca komunikacją miejską w Łodzi.

Kondrat, Stuhr, Gajos, Wilczak nie mówili swoim głosem. Zaskakujące, kto ich dubbingował

Porównaliśmy ceny w Holandii i Polsce. Wynik totalnie nas zaskoczył