sen

i

Autor: Pexels

Śpisz w ten sposób? Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych

2023-01-10 13:54

Według najnowszych badań nawet najmniejsza ilość światła podczas snu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago dowiedli, że taki sen spowodować może nadciśnienie, otyłość a nawet cukrzycę.

Najnowsze badania naukowców dotyczące snu

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago postanowili sprawdzić, jak światło wpływa na jakość snu. W pierwszym etapie badań sprawdzano, jak wygląda to w przypadku zdrowych 20-latków oraz w przypadku osób w wieku 60-80 lat. W tym celu przeprowadzili eksperyment w laboratorium. Wyniki były zaskakujące.

Światło podczas snu negatywnie wpływa na zdrowie

Jak wynika z przeprowadzonych badań, spanie zaledwie przez jedną noc przy słabym świetle, takim jak telewizor z wyłączonym dźwiękiem, podniosło poziom cukru we krwi oraz tętno. Gdyby się to powtarzało, wszystkie przebadane grupy wiekowe częściej mogłyby zmagać się z chorobami serca, a podwyższony cukier mógłby doprowadzić do rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji do cukrzycy typu 2.

Jak prawidłowo przygotować sypialnię do snu?

Sen jest niewątpliwie jednym z najważniejszych funkcji życiowych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do snu. Należy pamiętać, by było najciemniej, jak się da. Jeśli przez nasze okna wpada za dużo światła, zawsze możemy skorzystać z opasek na oczy.

Niezwykle ważne jest też żeby w sypialni nie ładowały się telefony czy też inne gadżety elektroniczne, które emitują niebieskie światło, ponieważ mają bardzo zły wpływ na jakość naszego snu. Wszystko ze względu na fakt, że zaburza to wydzielanie melatoniny w naszym organizmie.

Warto zwrócić uwagę też na temperaturę panującą w sypialni. Najlepiej tuż przed snem wywietrzyć pomieszczenie. Optymalna temperatura do snu to około 20 stopni Celsjusza.

Wypadek autobus szkolnego w Gąsiorowie