kasztany

i

Autor: Pixabay

jesień

Skup kasztanów 2023. Ile można zarobić? [CENY SKUPU KASZTANÓW]

2023-11-12 14:58

Jesień to czas, który kojarzy się nam z ciepłymi swetrami i spadającymi liśćmi z drzew, a tym samym - z kasztanami czy żołędziami. Dzieci chętnie wykorzystują je do zabaw, jednak okazuje się, że na kasztanach można też sporo zarobić. Jak? Oddając je na skup!

Sezon na skup kasztanów już ruszył!

Przyszła jesień, a wraz z nią z drzew spadają kasztany. Choć wiele osób uwielbia zbierać kasztany, często nie wie co później z nimi zrobić. Wykorzystujemy je w zabawach z dziećmi, dekorujemy nimi jesienią mieszkanie. Ale możemy też na nich sporo zarobić.

Kasztany bowiem chętnie są skupowane, by później wykorzystywać je chociażby w kosmetologii do produkcji wszelkich kremów, balsamów czy żeli w leczeniu takich dolegliwości jak przewlekła niewydolność żylna, żylaki, ból i uczucie ciężkości w nogach, nocne skurcze, obrzęki, zwichnięcia oraz stłuczenia. Są też składnikiem produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. Kasztany mają również właściwości zwężające pory, poprawiają też napięcie skóry. 

Ze względu na to, że kasztany są słodkie i bardzo bogate w skrobię, coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie ich w przemyśle spożywczym. Mają także właściwości lecznicze, nalewka z owoców kasztanowca świetnie sprawdzi się w przypadku takich chorób jak reumatyzm, żylaki czy problemy żołądkowe.

Ceny skupu kasztanów 2023. Ile można zarobić na kasztanach?

Jak podaje portal strefaagro.pl, od lat stawka za kilogram jest podobna, choć można zauważyć, że skup kasztanów 2022 przynosił niższe dochody. Teraz ceny poszły nieco w górę. W tym roku stawka wynosi około 1 zł za kilogram kasztanów. Jednak w zależności od lokalizacji, ceny się od siebie delikatnie różnią. Gdzie można sprzedać kasztany?

Najwyższa cena kasztana w skupie w 2023 roku jest w województwie zachodniopomorskim, ale różnice w cenie skupu kasztanów względem Mazowsza czy Pomorza nie są duże. Po ile kasztany w skupie? Ceny wyglądają następująco:

  • skup kasztanów zachodniopomorskie: 1,70 zł za kilogram
  • skup kasztanów wielkopolskie: około 1,50 zł za kilogram
  • skup kasztanów Łódź: 1,30 zł za kilogram
  • skup kasztanów mazowieckie: 1 zł za kilogram
  • skup kasztanów pomorskie: 1 zł za kilogram

Skup kasztanów. Jakie kasztany można sprzedać?

Na skup nie oddamy jednak wszystkich kasztanów, nawet tych, którymi bawiły się dzieci i nie nadają się już do użytku. Oddawać można jedynie nieuszkodzone, najlepiej od razu zebrane kasztany.

Jeśli nie możemy sprzedawać ich regularnie, ważne jest odpowiednie przechowywanie. Kasztany powinniśmy trzymać w zaciemnionym, suchym miejscu. Ponadto, kasztany muszą być posortowane i bez łupin. Nie mogą być spleśniałe lub zbyt zeschnięte.

Podobnie restrykcyjne zasady obowiązują w przypadku innych darów jesieni, które cieszą się spora popularnością - skup żołędzi może być jednak bardziej opłacalny ze względu na wyższe ceny za kilogram.

Najbardziej zadłużone powiaty w woj. łódzkim. Niektóre kwoty są naprawdę wielkie

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE