ZUS

i

Autor: ZUS

ZUS

Składka zdrowotna do zmiany. "Rozważane są różne możliwości". Czy przedsiębiorcy odetchną z ulgą?

2024-03-04 21:49

W Ministerstwie Zdrowia przymierza się do wprowadzenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Rozważane są różne możliwości. Czy przedsiębiorcy odetchną z ulgą?

Składka zdrowotna do zmiany. Czy przedsiębiorcy odetchną z ulgą?

Ministerstwo Zdrowia wraz z resortem finansów prowadzi analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne.

- Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego - poinformował wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny i zaznaczył, że analizowany jest wpływ tych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, jak też wpływ tych zmian na budżet państwa.

- Jednocześnie trzeba również podkreślić, że w świetle art. 67 konstytucji, który mówi, że zakres i formy ubezpieczenia społecznego określa ustawa, przyjmuje się, że ustawodawca ma dużą swobodę w kształtowaniu sposobu finansowania publicznej opieki zdrowotnej, jednak powinien uwzględniać równomierne rozłożenie ciężarów na wszystkich ubezpieczonych – podkreślił wiceminister.

Czy składka zdrowotna będzie naliczana tak jak przed Polskim Ładem?

Wiceszef MZ podnosił, że dzięki zmianom w Polskim Ładzie doszło do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.

- Te pieniądze teoretycznie poprawiałyby zdolność funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Ale w listopadzie 2022 r. (…) dokonano zmian, które zredukowały dopłaty z budżetu państwa do budżetu NFZ, właściwie na ok. 13 mld zł. Przestano finansować np. ratownictwo medyczne, czy leki, które miały być bezpłatne, składki zdrowotne mundurowe. Dużo obciążeń przeszło na budżet NFZ – wskazał Konieczny.

Wiceminister stwierdził, że „proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki, bez wzmocnienia strony dopłat z budżetu państwa, zaowocowałoby znacznym uszczupleniem ilości pieniędzy, którymi będzie dysponował NFZ”. Dlatego, jak zaznaczył, „procedowane są różne sposoby zmiany”. 

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę
Listen on Spreaker.