Rusza X edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Co wybiorą mieszkańcy?

2022-10-05 17:45

Rusza X edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To od kreatywności mieszkańców zależy, jaki projekt będzie realizowany tym razem. Miasto przeznaczyło 26,2 mln zł do rozdysponowania przez mieszkańców.

Jak podaje Urząd Miasta Łodzi, 7 października rozpoczyna się głosowanie w X edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Do 14 października będzie można oddać głos w formie papierowej. Natomiast głosowanie elektroniczne będzie trwało do 31 października.

- Jest to proces, gdzie mieszkańcy biorą odpowiedzialność za swoje miasto, ale również mają szanse na realizacje swoich ciekawych pomysłów. Można zgłaszać projekty codzienne i te bardziej szalone. Najpierw mieszkańcy zgłaszają swoje projekty do nas – w tym roku było ich ponad tysiąc. Następnie je oceniamy, żeby podać listę projektów dopuszczonych do głosowania. Potem mieszkańcy i mieszkanki Łodzi mogą wybrać projekty z ich okolicy lub ogólnomiejskie – mówi Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej.

W tym roku pod głosowanie poddano 696 wniosków, z czego 160 to projekty ogólnomiejskie, tzw. ponadosiedlowe. Do rozdysponowania przez mieszkańców miasto przeznaczyło 26,2 milionów złotych.

- Budżet Obywatelski pokazuje nam różne nowinki. Mieszkańcy szybciej niż urząd wiedzą, co jest ważne i z czego będą korzystać. Pierwszy w naszym mieście woonerf, przy ul. Traugutta, powstał dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Potem rozwiązał się worek z wonnerfami, których mamy wiele, ale nadal są one zgłaszane. Są również projekty związane z łódzkim rowerem publicznym, który również jest związany z Budżetem Obywatelskim, a teraz jest już naszą codziennością. Także inicjatyw jest naprawdę wiele – tłumaczy Agata Burlińska.

Łodzianie najchętniej zgłaszają pomysły związane z parkami lub skwerami. Jednak podczas zgłaszania projektu można dać upust swojej kreatywności i wymyślić potrzebną miastu rzecz.

- Możemy podjąć decyzję co chcemy widzieć w naszej najbliższej okolicy, wskazać pewien priorytet. Warto zawierać głos, tam gdzie jest to możliwe – dodaje.

Głos mogą oddać wszyscy mieszkańcy Łodzi, nawet Ci najmłodsi. Wystarczy zadeklarować, że jest się mieszkańcem miasta co nie jest to weryfikowane w żaden formalny sposób. Głosować można zarówno w sposób tradycyjny, poprzez wrzucenie głosu do jednej z pięciu urn, jak i przez aplikację.

Budźet Obywatelski

i

Autor: www.lodz.pl
PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022