Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi.

i

Autor: Ela Piotrowska

Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi!

2022-04-19 19:57

Miejsc nie zabraknie, ale w tym roku trudniej się będzie dostać do wybranej szkoły. Przed ósmoklasistami spore wyzwanie, bo nie każdy będzie się uczył tam, gdzie sobie wymarzył.

W środę 20 kwietnia rozpocznie się rekrutacja do łódzkich szkół ponadpodstawowych. Prowadzona będzie wyłącznie w elektronicznym systemie naboru. Nie ma ograniczeń w wyborze szkół i klas. Kandydaci mogą aplikować do do dowolnej liczby szkół i oddziałów.

W tym roku rekrutacja do szkół średnich będzie trudna. Powodem jest kumulacja roczników. O miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych będzie się ubiegać 1,5 rocznika, czyli dzieci urodzone w 2007 roku, które poszły do szkoły jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków, czyli dzieci urodzone od stycznia do czerwca 2008 roku.

W tym roku w Łodzi ósme klasy ukończy 6 289 uczniów. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd przygotowano 7 539 miejsc w tym: 3 930 w liceach, 2 880 w technikach oraz 729w szkołach branżowych I stopnia. Większa liczba miejsc uwzględnia również kandydatów spoza Łodzi, drugorocznych oraz uczniów ze szkół niepublicznych. O przyjęciu do wybranej szkoły decydują wyniki egzaminów oraz oceny ze świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Kandydaci maja czas od 20 kwietnia do 17 maja na zalogowanie się w elektronicznym systemie naboru.

Termin na wybór wymarzonej szkoły jest dość długi, więc nie ma pośpiechu. Zachęcam kandydatów, by prześledzili ofertę szkół i dokonali dobrego wyboru - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Po egzaminach ósmoklasisty, które odbędą się w dniach 24-26 maja, uczniowie mogą jeszcze zweryfikować wybór szkoły.

- Gdyby ktoś zmienił zdanie i chciał wybrać inną szkołę, ma czas od 4 do 11 lipca. Ważne, by zgłosić się do szkoły pierwszego wyboru i poprosić o odblokowanie systemu - mówi Jarosław Pawlicki z Wydziału Edukacji UMŁ.

Listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do poszczególnych szkół ponadpodstawowych będą opublikowane 19 lipca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE