Rozpoczął się nabór na ławników

i

Autor: pixabay.com

Łódź

Rozpoczął się nabór na ławników. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki i ile możesz zarobić

2023-06-06 10:25

Do końca czerwca przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na ławników do sądów powszechnych. W łódzkich sądach przewidzianych jest 540 miejsc. Kadencja ławnika trwa 4 lata i może on orzekać 12 razy w roku. Jego głos może zadecydować o wydanym wyroku.

Kadencja aktualnych ławników w sądach powszechnych upływa w tym roku, wobec czego 1 stycznia 2024 roku rozpocznie się 4-letnia kadencja kolejnej grupy ławników. Nabór na nowych ławników rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 czerwca. W łódzkich sądach do obsadzenia jest 540 miejsc.

- Ławnik to osoba, która wraz z sędziami podejmuje decyzje w ramach sprawowania wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnia Michał Błoński, Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi. - Ławnik i sędzia w procesie orzekania mają takie sama prawa, a zatem możliwe jest nawet, co się rzadko wprawdzie zdarza, że skład ławniczy przegłosuje sędziego i wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej zapadnie zgodnie z tym co postanowią ławnicy, przegłosowując sędziego zawodowego.

Jak zostać ławnikiem?

Kandydatów na ławników mogą zgłosić Prezesi Sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze i mieszkających na terenie Polski. W przypadku, gdy kandydata zgłasza co najmniej 50 obywateli, do formularza musi być dołączona lista zgłaszających, zawierająca podstawowe informacje na ich temat: imię i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania. Potrzebne dokumenty można uzyskać w Biurze Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 w Łodzi, pok. 115, II piętro oraz na stronie Urzędu Miasta Łodzi.

Dokumenty należy złożyć do 30 czerwca w Biurze Aktywności Miejskiej UMŁ. Karty zgłoszeniowe można wysłać również pocztą - w tej sytuacji liczy się data stempla pocztowego, która nie może być późniejsza niż 30 czerwca.

Kto może zostać ławnikiem?

Kandydat na ławnika musi spełniać następujące warunki:

  • ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat
  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe
  • jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku
  • jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika
  • jest nieskazitelnego charakteru

Ile zarabia ławnik?

Ławnicy mogą orzekać 12 razy w roku. Za sprawowaną funkcję przysługuje im wynagrodzenie w kwocie 130 zł za dzień w sądzie.

- Zachęcamy do składania zgłoszeń na ławników sądów powszechnych - mówił Michał Błoński. - Rola ławników w społeczeństwie jest bardzo ważna. Reprezentują oni społeczeństwo w polskim sądownictwie. Ich głos może zadecydować o wydanym wyroku. To pokazuje, jak ważna jest rola obywateli w życiu publicznym.

Na rowerze chcieli ukraść 700 tysięcy złotych. Zatrzymała ich kuloodporna szyba